Späť na blog
Tipy a triky

Ako sa pripraviť na pracovný pohovor: Otázky, odpovede a tipy

Skillmea
31.05.2023
12 minút čítania
Ako sa pripraviť na pracovný pohovor: Otázky, odpovede a tipy

Ako sa pripraviť na pracovný pohovor? 

Hovorí sa, že šťastie praje pripraveným a príprava na pohovor do zamestnania je najdôležitejším krokom k získaniu vysnívaného pracovného miesta. Prinášame vám užitočné tipy, ako sa pripraviť na osobný pohovor, aby ste na stretnutí urobili ten najlepší dojem.

Chystanie sa na pracovný pohovor si vyžaduje čas i úsilie, pretože gúgliť si zoznam najbežnejších otázok na rozhovor s potenciálnym zamestnávateľom jednoducho nestačí. Nemenej podstatný je aj celkový dojem, ktorý na stretnutí zanecháte.

Určite vás zaujme informácia, že až 55 percent prvého dojmu závisí od toho, čo máte oblečené, aká je reč vášho tela a vyžarovaná energia. Rolu zohráva aj prehľad o spoločnosti, jej produktoch, službách a poslaní. Tiež by ste si mali vopred premyslieť, prečo ste práve vy tým najlepším kandidátom na danú pozíciu. Ak sa chcete rozvíjať aj po profesijnej stránke, môžu vám pomôcť rôzne online rekvalifikačné kurzy alebo kurzy pre zamestnancov, ktoré rozšíria vaše vedomosti a zručnosti. 

Nepredbiehajme však a pozrime sa spoločne na to, ako sa vôbec k pracovnému pohovoru dopracovať.
Zdroj foto: freepik.com

Venujte energiu príprave životopisu a motivačného listu 

Na to, aby ste sa na pracovný pohovor vôbec dostali, potrebujete prepracovaný životopis a motivačný list. Nezabúdajte na to, že máte len 5 až 10 sekúnd na to, aby ste personalistu svojím písomným prejavom zaujali a pozval vás na pracovný pohovor

Vytvorte si skvelý životopis a motivačný list, aby ste sa odlišovali od ostatných kandidátov, a zároveň podávajte informácie pravdivo, jasne a výstižne. Dôležité je vzdelanie, skúsenosti, ale aj osobnostné predpoklady. Ak máte záujem o ďalšie vzdelávanie, online kurzy s certifikátom vám môžu pomôcť vylepšiť váš profil a zvýšiť šance na získanie lepšej pozície.

Ak sa vám podarí zvládnuť tento krok, čaká vás ďalšia úloha, teda príprava na pracovný pohovor – otázky a odpovede.

Vzor priebehu pracovného pohovoru 

Príprava na pracovný pohovor a jeho absolvovanie vyžadujú vystúpenie zo zóny komfortu, pretože prichádzate do neznámeho prostredia, rozprávate sa s ľuďmi, ktorých nepoznáte, a neviete úplne presne, aké otázky na vás čakajú. 

Napriek tomu môžete na internete nájsť vzor pracovného pohovoru. Ten najčastejšie pozostáva z rozhovoru záujemcu o zamestnanie s personalistom, nadriadeným, manažérom alebo majiteľom firmy. Stretnutie začína predstavením sa personalistu, jeho rozprávaním o spoločnosti a obsadzovanom pracovnom mieste.  

Samozrejme, kľúčové sú otázky personalistu, ktoré smerujú na vás, aby predstaviteľ firmy o vás zistil čo najviac, posúdil vaše vedomosti, skúsenosti, zručnosti i osobnostné predpoklady na danú pozíciu. 

V rámci vzoru pracovného pohovoru sa nachádza aj priestor pre vaše otázky. Odpovede vám pomôžu vniesť viac svetla do toho, čo sa od vás očakáva, ale i predstáv a hodnôt spoločnosti.
Zdroj: freepik.com

Najčastejšie otázky a odpovede na pracovnom pohovore

Chcete zvýšiť šance na získanie nového zamestnania na maximum? Potom venujte pozornosť tomu, aké otázky a odpovede na pracovnom pohovore zaznievajú najčastejšie. 

Podľa portálu Profesia.sk kladú personalisti najmä otázky, ktoré sa týkajú daného pracovného miesta a spoločnosti, ale aj vašej motivácie, skúseností a úspechov. Zaskočiť by vás nemali ani nečakané otázky. Na čo všetko by ste mali mať pripravené odpovede? 
  • Prečo chcete pracovať pre konkrétnu spoločnosť, čo o nej viete, prečo vás oslovila práve daná pozícia a kam to túžite v rámci nej dopracovať?
  • Prečo odchádzate zo súčasného pracovného miesta, čo sa vám podarilo dosiahnuť v predchádzajúcom zamestnaní a aké boli vaše úspechy v spoločnosti? 
  • Aké sú vaše silné a slabé stránky? 
  • V akých oblastiach chcete na sebe pracovať, čo vás motivuje a v čom sa líšite od iných uchádzačov? 
  • Vyhovuje vám práca v tíme? 
  • Ako ste riešili posledný konflikt v zamestnaní? 
  • Aké sú vaše koníčky? 


Portál Kariéra.sk rozdeľuje otázky a odpovede na pracovnom pohovore do troch kategórií: 
  • Otázky súvisiace s predstavením sa a kariérnymi úspechmi (prečo ste vhodný uchádzač, vaše silné a slabé stránky, kariérne úspechy, obľúbené knihy, voľný čas…). 
  • Otázky zamerané na spoločnosť a prínosy, ktoré viete ponúknuť (prečo chcete pracovať pre firmu, ako hodnotíte jej filozofiu, dosiahnuté úspechy a tak ďalej). 
  • Psychologické otázky, ktoré sa týkajú kreativity, cieľavedomosti, rebríčka hodnôt a postojov, manažérske schopnosti a riešenie problémov. 

Odpovede na najčastejšie otázky na pracovnom pohovore si spíšte na papier do prehľadných odrážok. Nezabudnite si pripraviť vlastné otázky, ktoré máte na srdci. 

Myslite aj na to, že môžete dostať otázku, na ktorú nebudete vedieť odpovedať. Skúste premýšľať nad vhodnou neutrálnou formuláciou odpovede, aby v miestnosti nezostalo ticho.. 

Ako vyzerá príprava na úspešný pracovný pohovor? 

Priebeh pracovného pohovoru si už viete predstaviť aspoň orientačne. Prelúskanie popisu pracovnej pozície, prieskum spoločnosti a ani sústredenie sa na otázky a odpovede na pracovnom pohovore nestačia. Nepodceňujte maličkosti, ktoré môžu byť nakoniec rozhodujúce. 

Ako sa pripraviť na pracovný pohovor? 
  • Premyslite si, ako na pracovný pohovor prídete, resp. naplánujte si cestu tak, aby ste prišli včas a v pokoji. To znamená, že ak idete autom, odšoférujte si to na miesto niekoľko dní vopred, overte si možnosti parkovania a podobne. 

  • Ak ide o online pohovor, venujte pozornosť nielen svojmu odevu, ale aj pozadiu na monitore. Nie je podľa vás vyhovujúce? Vyberte si niektorý z profesionálnych motívov, ktoré ponúkajú aplikácie na videokonferencie. 

  • V prípade, že je to možné, vyskúšajte si produkt alebo využite služby spoločnosti, aby ste s nimi mali reálnu skúsenosť. 

  • Vezmite si so sebou kópiu životopisu a motivačného listu. 

  • Nepodceňujte reč tela, pretože napríklad prekrížené ruky na hrudi značia, že to vzdávate, alebo poukazujú na vašu uzatvorenosť. 

  • Venujte pozornosť tomu, čo si obliecť na pracovný pohovor a nachystajte si to vopred. 


Zdroj: freepik.com

Ako sa obliecť na pracovný pohovor? 

Oblečenie na pracovný pohovor voľte podľa toho, ako je vo firme stanovený dress code. Napríklad pozícia riaditeľa banky vyžaduje formálny dress code. Neformálny dress code sa hodí na džob v kreatívnej brandži. 

Spýtajte sa na to priamo personalistu, pozrite si webovú stránku alebo sociálne siete danej spoločnosti, ktoré vám to pomôžu zistiť. Ak poznáte pracovníka firmy, oslovte ho, nech vám poradí a snažte sa na pracovný pohovor obliecť lepšie, ako chodia do práce bežní zamestnanci. 

Samozrejmosťou je, že oblečenie na pracovný pohovor by malo byť čisté a vyžehlené. Vyhnite sa výrazným farbám, extravagantným motívom, nápisom na tričkách či výstredným módnym doplnkom. 

Avšak hlavnou zásadou pri hľadaní odpovede na otázku, ako sa obliecť na pracovný pohovor, je, že sa máte cítiť sebavedomo a pohodlne. 

Čaká vás pracovný pohovor v angličtine? Na toto si dajte pozor! 

Pracovný pohovor v angličtine nie je dnes ničím výnimočným. Pracovný pohovor anglicky prebieha vtedy, keď si to vyžaduje pracovná pozícia, nadriadený je cudzinec, poprípade ide o pracovnú pozíciu v zahraničí.  

V rámci prípravy na pracovný pohovor si vezmite svoj motivačný list a životopis, aby ste vedeli po anglicky povedať niečo o sebe, zhrnúť svoje vedomosti, schopnosti, zručnosti i skúsenosti. Užitočné je zopakovať si aj bežné anglické frázy, ktoré sa vyskytujú vo firemnej komunikácii. 

Nechcete nechať nič na náhodu? V tom prípade vyskúšajte online kurz angličtiny, ktorý je určený pre pokročilejších s cieľom zlepšiť hovorený prejav v prezentácii. Súčasťou online kurzu sú, napríklad otázky a odpovede po prezentácii, poďakovanie a pod. 

Uvedené zásady prípravy na pohovor v angličtine sa vám zídu aj vtedy, keď absolvujete pracovný pohovor po nemecky. 

Najčastejšie otázky a odpovede na pracovnom pohovore v angličtine a nemčine 

Otázky na pracovný pohovor v angličtine či pracovný pohovor v nemčine sa zásadným spôsobom nelíšia od tých, ktoré dostávajú uchádzači v slovenskom jazyku. Je dôležité vedieť odpovedať na otázky v angličtine, ako napríklad: 

  • Can you tell me something about yourself? 
  • What were your responsibilities at your last job? 
  • Why do you want to change jobs? 
  • What are your strengths and weaknesses?  
  • What do you know about our company? 

Tipy a triky na záver, aby ste zvládli pracovný pohovor 

Hovorí sa, že šťastie praje pripraveným, ale aj to, že učenie robí majstra. Pokiaľ ste sa na pracovný pohovor poctivo pripravili, je zbytočné stresovať sa. Radšej sa snažte dobre vyspať a pozitívne sa nalaďte.

Stále majte na pamäti, že všetko bude presne tak, ako má byť. V najhoršom prípade získate cennú skúsenosť, ktorá vám ukáže, na čom máte ešte zapracovať, aby ste ďalší pracovný pohovor zvládli úspešne.  

Čo je však najdôležitejšie – nikdy na sebe neprestávajte pracovať. V tom vám pomôžu aj naše online kurzy, pričom ponúkame aj kurzy zadarmo na zvýšenie kvalifikácie.


Zdroje: 
Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by ťa zaujímať

Top 8 internetových prehliadačov. Ktorý si vybrať?
Tipy a triky
20.02.2023
Marián Kristeľ

Top 8 internetových prehliadačov. Ktorý si vybrať?

Všetky webové prehliadače majú rovnakú základnú funkciu a napriek tomu je výber medzi nimi vždy jedným z najdiskutovanejších v histórii technológií. V súčasnosti máte viac možností ako kedykoľvek predtým, či už hľadáte webový prehliadač zameraný na ochranu súkromia, na rýchlosť alebo bezpečnosť. Aby sme vám pomohli rozhodnúť sa pre najlepší webový prehliadač, prinášame porovnanie prehliadačov v rôznych aspektoch od rýchlosti, cez zabezpečenie až po systémové požiadavky. Čo sú webové prehliadačeWebový prehliadač vám umožňuje prezerať si texty, obrázky a videá odkiaľkoľvek na svete. Prehliadač získava informácie z iných častí webu a zobrazuje ich na vašom počítači alebo mobilnom zariadení. Informácie sa prenášajú pomocou HTTP protokolu (Hypertext Transfer Protocol), ktorý definuje spôsob prenosu textu, obrázkov a videa na webe. Vyššie spomínané informácie je potrebné zdieľať a zobrazovať v konzistentnom formáte, aby ich mohli vidieť ľudia používajúci akýkoľvek prehliadač na svete. V realite je to však inak a môže sa stať, že webová stránka na rôznych prehliadačoch vyzerá a funguje inak. Je to spôsobené tým, že výrobcovia prehliadačov sa rozhodli interpretovať prenášané informácie rôznym spôsobom.[Ako funguje webový prehliadač]Keď webový prehliadač načítava údaje zo servera pripojeného k internetu, používa softvér nazývaný vykresľovacie jadro na preklad týchto údajov do textu a obrázkov. Tieto údaje sú napísané v jazyku HTML (Hypertext Markup Language) a webové prehliadače čítajú tento kód, aby vytvorili to, čo vidíme, počujeme a zažívame na internete. #1 Mozilla FirefoxFirefox je už dlho švajčiarskym nožíkom internetu a veľmi obľúbeným prehliadačom. Vďaka pohodlnému rozhraniu, rýchlemu enginu a neuveriteľným vývojárskym nástrojom je Firefox voľbou číslo 1 mnohých používateľov v roku 2023. Aj keď jeho rýchlosť nie je porovnateľná s prehliadačom Chrome, vyniká v rôznych oblastiach, napríklad Firefox ponúka oveľa lepšie a bezpečnejšie súkromie, škálovanie obrázkov, vykresľovanie písma a neuveriteľné možnosti prispôsobenia. Medzi najnovšie aktualizácie patrí jednoduchšia správa sťahovania, podpora titulkov a titulkov na YouTube, videá Prime Video a Netflix sledované v režime obraz v obraze, podpora HDR v systéme MacOS a možnosť upravovať súbory PDF s textom, kresbami a podpismi. Firefox dokáže rozpoznať text aj z obrázka, ktorý sa po výbere skopíruje do schránky. Na našom webe nájdeš online kurz venovaný nastaveniam Firefoxu pre lepšie súkromie a bezpečnosť na internete. ➕ Výhody prehliadača Firefox: • ochrany osobných údajov • prispôsobiteľný a open-source prehliadač • synchronizácia naprieč zariadeniami ➖ Nevýhody prehliadača Firefox: • pomalší ako konkurenti (najmä Chrome) • možné úniky systémovej pamäte #2 ChromeAj v roku 2023 zostáva Google Chrome jedným z najpopulárnejších prehliadačov na scéne pre používateľov Windows a Mac, ako aj pre iné operačné systémy. Je inovatívny, ľahko sa inštaluje a zvládne svoju prácu. Ponúka všetky funkcie, ktoré by ste od prehliadača v roku 2023 očakávali – rýchle načítanie, rozšírenia, záložky, motívy a prispôsobiteľnú domovskú stránku. Má vynikajúce funkcie automatického dopĺňania a nástroje pre web developerov. Nevýhody môžu byť pre niektorých problémom – prehliadač Google Chrome je známy tým, že využíva veľa zdrojov vášho zariadenia, čo je evidentný problém najmä na počítačoch. ➕ Výhody prehliadača Chrome: • rýchly výkon a vykresľovanie webu • rozsiahla knižnica doplnkov • dobré fungovanie naprieč viacerými zariadeniami ➖ Nevýhody prehliadača Chrome: • môže byť náročný na zdroje • obavy o súkromie #3 Microsoft EdgeMicrosoft bol dlhé roky terčom posmeškov kvôli ich prehliadaču Internet Explorer používanom v operačných systémoch Windows. Internet Explorer je však už minulosť a je tu Edge, ktorý beži na Chromium a stále je predvoleným prehliadačom na Windwsoch, je však dostupný aj pre Mac, Android či iOS. Nová Chromium verzia (od roku 2020) je podstatne rýchlejšia ako jej predchodca a obsahuje niektoré užitočné funkcie vrátane funkcie Čítať nahlas, možnosti prenášať médiá, ako sú vložené videá do Chromecast zariadení, dobrý výber doplnkov, či možnosti prispôsobenia. Môžete si tiež stiahnuť webové stránky ako aplikácie, ktoré potom bežia ako samostatné aplikácie bez toho, aby ste museli spúšťať celý prehliadač. ➕ Výhody prehliadača Edge: • dobrá správa pamäte • vstavaná funkcia Čítať nahlas s prirodzenými hlasmi • nástroje produktivity ➖ Nevýhody prehliadača Edge: • synchronizácia záložiek • nepodporovaný na starších PC s menej ako 1 GHz procesorom #4 OperaPrehliadač Opera zdieľa veľkú časť DNA prehliadača Chrome a zaslúži si svoje miesto ako jeden z najlepších webových prehliadačov. Rovnako ako Edge a Chrome, aj Opera je postavená na open-source engine Chromium od spoločnosti Google a v dôsledku toho majú všetky veľmi podobnú používateľskú skúsenosť. Opera má vstavanú neobmedzenú službu VPN, vďaka čomu je bezpečnejšou možnosťou prehliadača. Integrované a prispôsobiteľné skratky pre webové aplikácie, ako sú WhatsApp Web, Discord a Facebook Messenger, uľahčujú komunikáciu priamo z vášho prehliadača. Najväčšie zmeny prišli s Opera 60 a Reborn 3, ktorá priniesla nový bezokrajový dizajn, podporu Web 3 a krypto peňaženku, čo používateľom umožňuje pripraviť sa na stránky založené na blockchaine. ➕ Výhody prehliadača Opera: • RAM, CPU a obmedzovač siete (len verzia Opera GX) • moderné, čisté rozhranie s animáciami • podporuje rozšírenia prehliadača Chrome prostredníctvom doplnku z obchodu Opera ➖ Nevýhody prehliadača Opera: • obavy o ochranu osobných údajov • niektoré rozšírenia nefungujú správne alebo im chýbajú aktualizácie • rýchlosť prehliadača #5 SafariAk používate výhradne zariadenia Apple, Safari je už váš predvolený prehliadač. Je tiež výrazne rýchlejší ako v minulosti a svojou rýchlosťou prekonáva Chrome. Je integrovaný do iOS, iPadOS a MacOS a pravdepodobne získate lepšiu výdrž batérie vďaka interným optimalizáciám spoločnosti Apple a základnému hardvéru. Safari sa tiež veľmi zameriava na súkromie a bezpečnosť. Ak chcete minimalizovať spôsob, akým vás sledujú, Safari je dobrá voľba. Ak používate aj iPhone a/alebo iPad, potom pomocou Safari na Macu dosiahnete najplynulejší prechod medzi platformami. Otvorené webové stránky na iPade alebo iPhone sa prenesú do MacOS. ➕ Výhody prehliadača Safari: • inovatívne a moderné používateľské rozhranie • dodáva sa predinštalovaný na vašom Macu, iPhone a iPade • optimalizované pre výkon ➖ Nevýhody prehliadača Safari: • na Windowse rozbeháte len zastaralú verziu • relatívne obmedzená knižnica rozšírení #6 BraveWebový prehliadač novej generácie, ktorý predvolene blokuje všetky reklamy na všetkých webových stránkach, čo z neho robí pravdepodobne najrýchlejší prehliadač. V rámci prehliadača však existuje program Brave Rewards. Používatelia získajú základné tokeny pozornosti (BAT - basic attention token), keď si prezerajú alternatívne reklamy, ktoré Brave umiestni do streamu prehliadania. Používatelia môžu odovzdať časť svojich tokenov vydavateľom. Existujú desaťtisíce webstránok, ktoré podporujú transakcie založené na BAT prostredníctvom prehliadača Brave, vrátane Wikipedia, The Guardian, WikiHow, MacRumors a ďalších. Brave nevykonáva žiadne sledovanie používateľov, vďaka čomu je ideálny aj na súkromné prehliadanie.[Najpopulárnejšie prehliadače za rok 2022] Alternatívne prehliadačeĎalšími dosť využívanými prehliadačmi sú napríklad Vivaldi alebo Tor Browser. Poďme si o nich napísať niečo viac. VivaldiVivaldi je svojím spôsobom jedinečný. Žiadni dvaja používatelia Vivaldi nebudú mať rovnaké nastavenie. Pri prvom spustení vás prevedie procesom nastavenia, ktorý rozloží váš prehliadač spôsobom, ktorý vám dáva zmysel. Má tiež niekoľko vynikajúcich funkcií na zvýšenie ochrany osobných údajov, ako je napríklad spojenie s DuckDuckGo, nové aktualizácie pridali vstavaný blokovač reklám, vstavaný blokovač sledovania, hodiny v stavovom riadku, či nového správcu poznámok. Tor BrowserTor je softvér a sieť s otvoreným zdrojovým kódom, ktorá vám umožňuje anonymné prehliadanie internetu tým, že vaša prevádzka je presmerovaná cez niekoľko dobrovoľne prevádzkovaných serverov po celom svete. Hoci Tor nie je úplne nepriestrelný, správna konfigurácia a používanie Tor prehliadača značne sťažuje niekomu vás vystopovať.  Kombinácia Toru a VPN pridáva ďalšiu vrstvu ochrany. Tor má mnoho legitímnych využití, najmä pre ľudí žijúcich v krajinách s represívnymi režimami, ako aj pre novinárov, aktivistov alebo kohokoľvek, kto chce chrániť svoje súkromie. Tor je tiež známy pre prístup na dark web, ale to predstavuje len časť jeho využitia. Ak hľadáte silnú anonymitu na internete, prehliadač Tor a Tor sieť môžu byť dobrým riešením, avšak nie sú úplne dokonalé. ZáverPrehliadače dnes patria medzi najčastejšie používané aplikácie, či už na stolnom počítači alebo na mobile. Vzostup softvéru ako služby (SaaS) znamená, že prostredníctvom webových aplikácií a prehliadača môžete vykonávať prakticky akúkoľvek úlohu. Výber webového prehliadača na dlhodobé používanie je veľmi osobná vec a bude závisieť od vašich individuálnych potrieb v oblasti zabezpečenia, súkromia a dostupnosti. Z technického hľadiska zohráva úlohu aj to, čo váš počítač zvládne z hľadiska rýchlosti spracovania, kapacity pamäte alebo aký operačný systém používate.
8 užitočných Chrome rozšírení pre dizajnérov
Tipy a triky
07.10.2022
Skillmea

8 užitočných Chrome rozšírení pre dizajnérov

V tomto článku sa pozrieme na rozšírenia pre Chrome, ktoré sú dôležité a potrebné pre každého dizajnéra, uľahčujú prácu a pomáhajú dodať projekt klientovi rýchlejšie. 1. WhatFont Skúsili ste niekedy zistiť, aké písmo sa používa na webovej stránke, ktorá sa vám naozaj páči? Rozšírenie WhatFont rozpozná použité písmo, na ktore narazíte vo svojom prehliadači. Stačí nad dané písmo umiestniť kurzor myši. Veľmi užitočné, keď pracujete v agentúre a váš klient zabudol názov písma, ktoré chce použiť vo svojej grafike. Toto rozšírenie skontrolujte typ písma, font a medzery s veľkosťou nadpisu, podnadpisu a textu. Myslím, že väčšina dizajnérov už pozná tento alebo podobný nástroj a mali by ho tiež na prvom mieste zoznamu. Rozšírenie je možné stiahnuť tu.[WhatFont] 2. ColorZilla Nikto nemá rád problémy s HEX kódom. Budete chcieť vytvoriť grafiku s presne rovnakými farbami, aké nájdete na webstránkach. Nie vždy však máte style guide poruke. S ColorZilla môžete získať zobrazenie farieb z ľubovoľného bodu vo vašom prehliadači, rýchlo upraviť túto farbu a vložiť ju do iného programu. Má tiež množstvo ďalších šikovných funkcií, vďaka čomu je najkomplexnejším dostupným color picker nástrojom. Rozšírenie je možné stiahnuť tu.[ColorZilla] 3. Heurio - UX Check Tento nástroj pomôže pri komunikácii medzi dizajnérom a vývojárom. Pomocou tohto rozšírenia môžete zmeniť ľubovoľnú webovú stránku na plátno a pridať svoje poznámky, ktoré môžete neskôr zdieľať s vývojármi. Všetko, čo musíte urobiť, je otvoriť webovú stránku, kliknúť na rozšírenie, pripnúť svoje nápady kliknutím na ľubovoľný prvok na webe a zdieľať odkaz so všetkými vývojármi. Rozšírenie je možné stiahnuť tu.[Heurio] 4. Muzli 2 Rozšírenie Muzli 2 je zdrojom inšpirácie na jednom mieste. Účelom rozšírenia Muzli 2 je poskytnúť centrálny rozbočovač pre UI/UX dizajn. Všetky kanály sú ručne vyberané, takže nenarazíte na menej spoľahlivé zdroje. Muzli 2 nahrádza domovskú stránku prehliadača Chrome, takže už nikdy nezmeškáte najnovšie aktualizácie z oblasti, ktorú sledujete. Prijímajte aktuálny prúd obrázkov, návrhov, používateľského rozhrania a UX a ďalších. Funguje dobre s Dribbble, Designer News a ďalšími médiami súvisiacimi s grafikou a dizajnom. Rozšírenie je možné stiahnuť tu.[Muzli 2] 5. Window Resizer Dizajnéri, ktorí tvoria grafiku pre digitál, chcú vedieť, či sú ich návrhy vhodné pre rôzne rozlíšenia obrazovky. Window Resizer vám umožňuje emulovať rozlíšenie obrazovky alebo prehliadača, aby ste mohli otestovať svoje dizajny v ktoromkoľvek z nich. Skvelý nástroj na finálnu kontrolu vašich dizajnov. Rozšírenie je možné stiahnuť tu.[Window Resizer] 6. Site Palette Toto rozšírenie vám pomôže extrahovať všetky farby z webovej stránky. Tieto farby môžete dokonca exportovať ako obrázok. Site Palette podporuje generátory paliet, môžete vytvoriť odkaz na zdieľanie a rozšírenie je prepojené s Adobe Swatch, coolors.co, Sketch a podobne. Skvelý nástroj pre dizajnérov aj front-end vývojárov. Rozšírenie je možné stiahnuť tu.[Site Palette] 7. Page Ruler Udržujte svoje dizajny "pixel perfect" pomocou rozšírenia Page Ruler. Tento praktický nástroj vám umožňuje nakresliť pravítko, aby ste získali rozmery v pixeloch a umiestnenie a zmerali prvky na ľubovoľnej webovej stránke. Rozšírenie je možné stiahnuť tu.[Page Ruler] 8. Dark Mode Ide o jednoduché rozšírenie a každý dizajnér by ho mal vyskúšať. Rozšírenie o dark mode poskytuje iný vizuálny pohľad na grafiku, webstránku a podobne. Niekedy je ťažké si predstaviť, ako budú niektoré webové stránky vyzerať v tmavom režime. Tento doplnok teda vytvára inverzný pohľad, ktorý premení webovú stránku do tmavého režimu. Rozšírenie je možné stiahnuť tu.[Dark Mode] Záver Toto sú niektoré z rozšírení pre dizajnérov, ktoré ušetria čas a nervy. Podeľte sa so svojimi tipmi na zaujímavé rozšírenia, ktoré používate. Ďakujeme za prečítanie a dúfam, že vám článok pomôže.
Ako googliť ako profesionál: 7 tipov na efektívnejšie googlenie
Tipy a triky
20.09.2022
Skillmea

Ako googliť ako profesionál: 7 tipov na efektívnejšie googlenie

Google je prvá zastávka, keď hľadáte nejaké informácie na internete. Aj keď sa možno zdá, že vyhľadávanie informácií na Googli je ľahké, mnohí používatelia nevedia, ako efektívne používať Google vyhľadávač. Naučiť sa správne googliť je umenie. Ak chcete získať od Googlu správne odpovede, musíte sa pýtať správne otázky. A aby ste rýchlo dostali správne odpovede, musíte vedieť ako klásť správne otázky. Nižšie uvádzame niekoľko užitočných tipov a trikov, ktoré vám pomôžu nájsť správne odpovede na vaše otázky rýchlo a efektívne. Ako efektívne vyhľadávať na Google1. Použite úvodzovky pre získanie "PRESNEJ" zhodyVo všeobecnosti, keď robíme bežné vyhľadávanie na Google, je to také povrchné vyhľadávanie. Výsledkom môžu byť stránky, ktoré môžu alebo nemusia obsahovať všetky slová, ktoré ste spomenuli vo svojom vyhľadávacom dopyte. Ak však zabalíte svoj vyhľadávací dopyt alebo otázku (buď výraz alebo frázu) do úvodzoviek, ako je tento: "váš vyhľadávací dopyt je tu", potom Google vykoná podrobné vyhľadávanie. To znamená, že všetky výsledky budú zahŕňať stránky, ktoré obsahujú všetky výrazy, ktoré ste vložili do úvodzoviek. Je to užitočné, keď chcete, aby sa vo vašich výsledkoch vyhľadávania nachádzal konkrétny výraz alebo fráza.[Efektívne vyhľadávanie] 2. Vyhľadávajte v rámci konkrétnej webstránky pomocou site:Ak chcete, aby Google vracal výsledky z konkrétnej webovej stránky, stačí pridať site: pred otázku, ktorú hľadáte. To je tiež užitočné, keď chcete hľadať niečo na webovej stránke, ktorá nemá možnosť interného vyhľadávania alebo toto vyhľadávanie nefunguje správne. Napríklad vyhľadávanie site:skillmea.sk excel zobrazí výsledky vyhľadávania iba z webovej stránky skillmea.sk na tému Excel, viď obrázok nižšie:[site:] 3. Vylúčte výraz z výsledkov vyhľadávania pomocou -Ak nechcete, aby sa výraz alebo fráza zobrazovala vo výsledkoch vyhľadávania, stačí pred dané slovo pridať -. Toto viete spojiť aj s predchádzajúcim tipom a ak chcete odstrániť výsledky z nejakej webovej lokality z výsledkov vyhľadávania, použite pred hľadaným výrazom -site: Konkrétny príklad: -site:wikipedia.org nezobrazí vo výsledkoch vyhľadávania nič zo stránky wikipedia.[Vylúčenie výrazov alebo stránok] 4. Vyhľadajte obrázky určitej veľkosti pomocou imagesize:Ak chcete hľadať obrázky určitej veľkosti, použite vo vyhľadávacom dopyte značku imagesize: spolu so šírkou a výškou v pixeloch. Rozmery by mali byť len v pixeloch – napríklad imagesize:500x500 zobrazí výsledky obrázkov, ktoré majú rozmer 500px x 500px. Takže vyhľadávanie => "cute cats imagesize:500x1000" povedie k obrázkom roztomilých mačičiek s veľkosťou obrázka 500 x 1000 pixelov.[Imagesize 500x1000] 5. Vyhľadajte konkrétny typ súboru pomocou filetype:Ak chcete získať výsledky vyhľadávania, ktoré obsahujú konkrétny typ súboru, napríklad PDF alebo PPT, pridajte filetype:<prípona> (bez zátvoriek). Napríklad Angular tutorial filetype:pdf vygeneruje výsledky, ktoré obsahujú PDF, ako je vidieť na nasledujúcom obrázku:[Filetype:] 6. Skombinujte vyhľadávania s OR a ANDAk chcete, aby výsledky vyhľadávania obsahovali dva výrazy, vložte medzi ne kľúčové slovo AND. Napríklad vyhľadávanie na => Python AND Mongo prinesie výsledky, ktoré obsahujú výrazy Python aj Mongo. Podobne, ak chcete mať vo výsledkoch vyhľadávania ktorýkoľvek z výrazov, použite medzi nimi kľúčové slovo OR (alebo). Napríklad vyhľadávanie na => Vue OR React prinesie výsledky, ktoré obsahujú jeden z výrazov alebo aj obidva. 7. Filtrujte vyhľadávania pomocou AFTER:, BEFORE: alebo .. medzi dvoma číslamiAk chcete, aby Google zobrazil výsledky vyhľadávania, ktoré boli zverejnené po určitom roku, použite značku after:. Napríklad vyhľadávanie na => After Effects tutorial AFTER:2021 zobrazí výsledky vyhľadávania zverejnené po roku 2021. Podobne pridanie značky before: vráti výsledky publikované pred konkrétnym rokom. Môžete tiež vyhľadávať výsledky publikované v určitom období roka alebo medzi ľubovoľnými číslami. Stačí pridať .. medzi dve čísla, medzi ktorými chcete hľadať, spolu s jednotkami, ak nejaké existujú. TIP pre pokročilých: Viete ako využívať pokročilé Google vyhľadávanie? Bonusová časťHviezdička (*)Hviezdička je zástupný znak, ktorý môže zodpovedať ľubovoľnému slovu. Na chýbajúce slová alebo frázy použite *.  Napríklad build a todo app with * Definície slov (define:)Na nájdenie definície slova použite nasledujúci vyhľadávací trik: define:machine learning. Vyhľadanie webstránky uloženej v cache (cache:)Google ukladá verzie webových stránok vo vyrovnávacej pamäti, aby rýchlo poskytoval výsledky vyhľadávania. Ak chcete zistiť, či Google uložil nejakú stránku do vyrovnávacej pamäte alebo nie, použite cache: pred adresou URL webových stránok. PrekladyPomocou Google vyhľadávania môžete prekladať slová a frázy z jedného jazyka do druhého. Vyskúšajte to s tagom translate:. ZáverVďaka za prečítanie článku. Dúfam, že sa vám článok páčil a dozvedeli ste niekoľko noviniek o tom, ako efektívne a rýchlo googliť. Zostaňme v spojení na sociálnych sieťach alebo sa prihláste k odberu newslettra.

Nezmeškaj info o nových kurzoch a špeciálnych ponukách