Späť na blog
Novinky

Novinky v Java 19

Tím Skillmea
08.01.2024
1 minúta čítania
Novinky v Java 19
V tomto článku sa pozrieme na zmeny, ktoré priniesla Java 19.

Virtuálne vlákna

Virtuálne vlákna sú súčasťou projektu Loom a vo verzii 19 sú ako preview, ktorého cieľom je zjednodušiť súbežné programovanie v jazyku Java. Tradičné vlákna, ktoré sú vláknami operačného systému, sú náročné na zdroje a môžu obmedzovať škálovateľnosť. Virtuálne vlákna sú naproti tomu ľahké, spravuje ich runtime jazyka Java a sú navrhnuté tak, aby mali malú pamäťovú stopu. Umožňujú písať jednoduchší, škálovateľnejší súbežný kód bez zložitosti a réžie správy veľkého počtu vlákien operačného systému. Toľko k poučke a teraz sa pozrime na príklady.
Thread.startVirtualThread(() -> {
   System.out.println("Hello from a virtual thread!");
 });

Record patterns

Record patterns boli predstavené v Java 14 a vysvetlili sme si to v predošlých článkoch. Od verzie 19 sú vylepšené o pattern matching. 

Máš record Shape
record Shape(String type) {}
Vytvoríš si shape typu Rectangle: 
var shape = new Shape("Rectangle");
Tento kúsok kódu zabezpečí, že s je Shape a vytiahneme z neho type, ktorý vieme následne používať v kóde:
if (shape instanceof Shape(String typeOfShape)) {

  System.out.println("Shape is of type " + typeOfShape);

}
S použitím switch:
String description = switch (shape) {

  case Shape(String type) -> "Shape type: " + type;

  default -> "Unknown shape";

};
Vieme použiť aj takzvané nested record patterns:
var employee = new Employee("Bob", new Address("New York", "USA"));

if (employee instanceof Employee(String name, Address(String city, String country))) {

  System.out.println(name + " lives in " + city + ", " + country);

}


Tím Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by ťa zaujímať

Toto je Pantone farba roka 2024
Novinky
10.12.2023
Marián Kristeľ

Toto je Pantone farba roka 2024

Spoločnosť Pantone predstavila farbu roka 2024. Je ňou Peach Fuzz, známa aj ako Pantone 13-1023. Jemná broskyňovobéžová, ktorá symbolizuje ľudský súcit a spojenie. [Peach Fuzz, farba roka 2024. Zdroj: Pantone] „V čase nepokojov v mnohých aspektoch života je naša potreba starostlivosti, empatie a súcitu čoraz silnejšia, rovnako ako naše predstavy o pokojnejšej budúcnosti. PANTONE 13–1023 Peach Fuzz je teplý a útulný odtieň zdôrazňujúci túžbu po spolupatričnosti s druhými a pocite útočiska. Pri hľadaní odtieňa, ktorý odráža vrodenú ľudskú túžbu po blízkosti a spojení, sme si vybrali farbu vyžarujúcu teplo a modernú eleganciu, spájajúcu mladistvé s nadčasovým.“ uviedla Leatrice Eisemanová, výkonná riaditeľka Pantone Color Institute vo vyhlásení spoločnosti. [Farba roka 2024, zdroj: Pantone] Minulé farby rokaPred Viva Magenta bola farbou roka Pantone pre rok 2022 Very Peri, brčálovo modrá, o ktorej spoločnosť povedala, že by mala prejavovať „bezstarostnú sebadôveru a odvážnu zvedavosť“. V roku 2021 bola farbou roka kombinácia Ultimate Grey a Illuminating, čo bol jasne žltý odtieň. A farbou roka 2020 bola klasická modrá, odtieň, ktorý má stelesniť túžbu „po spoľahlivom a stabilnom základe, na ktorom sa dá stavať, keď prekročíme prah novej éry“. Čo je Pantone?Spoločnosť so sídlom v Carlstadte, New Jersey, je známa predovšetkým vytvorením Pantone Matching System, štandardizovaného indexu farieb, ktorý začal ako nástroj pre komerčnú tlač a teraz sa používa pre grafický dizajn, módny dizajn a dizajn produktov, pretože umožňuje tvorcom a výrobcom. po celom svete porovnávať a porovnávať odtiene v rámci jednotného systému. V súčasnosti sa systém zhody farieb Pantone používa ako digitálny a nedigitálny zdroj. „Pantone poskytuje univerzálny jazyk farieb, ktorý umožňuje značkám a výrobcom kritické rozhodnutia týkajúce sa farieb v každej fáze pracovného toku,“ píše spoločnosť na svojej stránke. Farebný jazyk Pantone podporuje všetky priemyselné odvetvia, ktoré si uvedomujú farby; textil, odevy, krása, interiéry, architektonický a priemyselný dizajn, ktorý zahŕňa viac ako 10 000 farebných štandardov pre rôzne materiály vrátane tlače, textílií, plastov, pigmentov a náterov.
Threads: novinka medzi sociálnymi sieťami
Novinky
11.07.2023
Tím Skillmea

Threads: novinka medzi sociálnymi sieťami

Textová sociálna sieť Threads je novinkou od spoločnosti Meta. Používateľom Instagramu ponúka oddelený priestor na zdieľanie textových príspevkov a vedenie verejných konverzácií. Cieľom Threads je priniesť to najlepšie, čo Instagram ponúka - spájanie miliárd ľudí cez fotografie a videá - a rozšíriť to na text. Vytvoriť pozitívne a kreatívne miesto, kde môžete slobodne vyjadriť svoje nápady, sledovať a spojiť sa s priateľmi a tvorcami, ktorí zdieľajú vaše záujmy. Do tejto aplikácie sa už zaregistrovalo niekoľko známych osobností, vrátane Sarah Jessica Parker, Shakiry, Kim Kardashian, Oprah, Jennifer Lopez a Gordona Ramsaya.[Zdroj: Meta] Ako Threads vyzerá? Threads je aktuálne dostupná v stovke krajín, avšak krajiny EÚ medzi nimi zatiaľ nenájdete z dôvodu regulačnej neistoty. Medzi krajinami, kde bola aplikácia spustená sú Spojené štáty, Spojené kráľovstvo, Austrália, Nový Zéland, Kanada a Japonsko. Sieť Threads je priamo naviazaná na Instagram, takže prihlásiť sa do nej môžu iba vlastníci instagramového konta. Nevýhodou je, že profil nie je možné deaktivovať bez zrušenia konta na Instagrame.  Threads predstavuje informačný kanál, kde sa stretnete s príspevkami od ľudí, ktorých sledujete a objavíte odporúčaný obsah od nových a zaujímavých autorov.  Publikovať môžete textové príspevky až do 500 znakov, ktoré môžu byť doplnené odkazmi, fotkami a videami dlhými až 5 minút. Príspevky môžete zdieľať vo svojom príbehu na Instagrame alebo ich poslať ako odkaz na akúkoľvek inú platformu. Zuckerberg označil aktuálnu sieť Threads ako počiatočnú verziu, ktorej časom pribudnú nové funkcionality. "Priateľská konkurencia Twitteru"Mark Zuckerberg predstavil Threads ako priateľskú konkurenciu Twitteru a zdôrazňuje väzby novej siete na Instagram.  Médiá sa však zamerali na jej podobnosť s Twitterom, pričom niektorí aplikáciu opisujú ako „zabijaka Twitteru“. Za menej ako päť dní od svojho spustenia si aplikácia Threads získala viac ako 100 miliónov používateľov. Prekonala tak rekordy aplikácie ChatGPT od Open AI. Už počas prvých sedem hodín od spustenia zaznamenala aplikácia 10 miliónov používateľov a tento počet sa zvýšil v štvrtok ráno na viac ako 30 miliónov. Avšak, aj keď dosiahla takéto obrovské čísla, ešte stále musí pracovať na dohnaní svojho hlavného konkurenta. So 100 miliónmi používateľov predstavuje Threads menej ako tretinu z 350 miliónov používateľov Twitteru.
Firefly - AI generátor obrázkov od Adobe
Novinky
23.03.2023
Skillmea

Firefly - AI generátor obrázkov od Adobe

Adobe pred pár dňami oznámila spustenie vlastného AI generátora obrázkov. Ide o "rodinu kreatívnych generatívnych AI modelov", ktoré sa volajú Adobe Firefly. Vydané boli prvé dva nástroje, ktoré ich využívajú. Jeden z nástrojov funguje ako DALL-E alebo Midjourney, čo umožňuje používateľom zadať príkaz a AI vytvorí obrázok. Druhý nástroj generuje štylizovaný text - predstavte si to ako WordArt, ktorý poháňa umelá inteligencia. Ide o rozšírenie generatívnych nástrojov AI, ktoré spoločnosť Adobe predstavila v aplikáciách Photoshop, Express a Lightroom počas svojej minuloročnej výročnej konferencie Max.[Adobe Firefly] Čo zatiaľ vieme o FireflyFirefly je v beta verzii, nemá stanovenú cenu, má dva vyššie spomínané modely na generovanie obrázkov alebo textových efektov. Model bol vyvinutý pomocou stoviek miliónov fotografií a bude čoskoro schopný vytvárať obsah v aplikáciách Adobe vrátane Express, Photoshop, Illustrator a Adobe Experience Manager pomocou textového príkazu (zatiaľ budete musieť ísť na web Adobe, aby ste mohli Firefly používať). Podľa Adobe je všetko, čo je vložené do jej modelov, buď chránené autorskými právami, je licencované na trénovanie modelov alebo je v knižnici Adobe Stock, ktorú má Adobe právo používať. Adobe plánuje začleniť tieto generatívne nástroje do svojich rôznych aplikácií a služieb. Vo Photoshope bude vytvorená AI, Illustrator bude schopný generovať vektory na ručne nakreslených náčrtoch a Premiere Pro umožní zmeniť color grading alebo štýl videa iba pomocou príkazu. Prvé dva nástroje Firefly sú od 21. marca 2023 dostupné vo verejnej beta verzii. Na to, aby ste mohli požiadať o prístup, nemusíte byť predplatiteľom služby Creative Cloud, ale spoločnosť Adobe obmedzí počet ľudí, ktorí povolí účasť v beta verzii.

Nezmeškaj info o nových kurzoch a špeciálnych ponukách