Power BI a Tableau sú dve dôležité Business Intelligence technológie na zhromažďovanie, integráciu, analýzu a prezentáciu obchodných informácií. Pomáhajú vám vykonávať dátovú analýzu, manipuláciu s údajmi a ich vizualizáciu, aby ste mali prehľad v informáciách a dobré podklady pre biznis rozhodnutia.
V tomto článku sa pozrieme na Power BI a Tableau, preskúmame ich podobnosti a rozdiely, ako aj ich výhody a nevýhody. Po prečítaní by ste mali mať predstavu o tom, čo je pre vaše potreby to pravé.
Krátko o histórii Business Intelligence
Business Intelligence je tu s nami už od 60-tych rokov 19. storočia, kedy Sir Henry Furnese, americký bankár zbieral a analyzoval údaje, aby získal cenné informácie a predbehol tak konkurenciu. V roku 1958, napísal počítačový vedec IBM Hans Peter Luhn článok, ktorý opísal potenciál zhromažďovania Business Intelligence pomocou technológií. Business Intelligence, ako sa dnes chápe, využíva technológie na zhromažďovanie a analýzu údajov, ich premenu na užitočné informácie a konanie na základe nich.
Tableau bolo prvýkrát spustené v roku 2004 a poskytuje používateľom drag-and-drop spôsob vytvárania interaktívnych vizualizácií a dashboardov. Tableau má množstvo produktov, ktoré pomáhajú firmám ukladať, analyzovať a vizualizovať údaje.
Microsoft Power BI prišlo na scénu o niekoľko rokov neskôr, prvýkrát bolo verejnosti predstavené v roku 2011. Cieľom bolo vytvoriť ľahko použiteľné rozhranie, ktoré umožní organizovať a vizualizovať dáta aj neprogramátorom. Rovnako ako Tableau, aj Power BI obsahuje niekoľko rôznych komponentov.
Podobnosti Power BI a Tableau
V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na podobnosti medzi týmito dvomi nástrojmi.
Používateľsky prívetivé a code-free
Tableau aj Power BI sú ideálnymi nástrojmi, ktoré sa naučíte, ak ste nováčikom v oblasti dátovej analýzy. Ak ste business analytikom, sú to dva hlavné nástroje na vizualizáciu údajov, ktoré budete potrebovať na prácu s nimi.
Pripojenie na rôzne zdroje údajov
Jedna vec je vizualizácia údajov, ktoré máte, ale dôležité je mať množstvo vstupov. Firmy majú tendenciu zhromažďovať údaje z viacerých kanálov. Pri porovnaní Tableau a Power BI vidíme, že obe sa môžu pripojiť k širokému spektru zdrojov. Patria sem MS Excel, CSV a JSON a platená verzia oboch platforiem vám poskytuje prístup k viac ako 50 ďalším dátovým konektorom, ako sú Google Bigquery, Amazon Redsift a Salesforce. Vizualizácie sa aktualizujú, ak sa zmenia základné údaje.
Množstvo rôznych vizualizácií
Tableau aj Power BI vám môžu pomôcť prezentovať údaje rôznymi spôsobmi. Máte možnosti pre vizualizácie vrátane stĺpcových a čiarových grafov, stromových máp a geografických máp. Na oboch platformách môžete s týmito vizualizáciami interagovať, napríklad umiestnením kurzora myši na ne získate viac informácií a použitím filtrov, a tiež ich môžete skombinovať a vytvoriť interaktívne dashboardy.
Popularita
Na základe údajov z webstránky Slintel z marca 2023 má Power BI trhový podiel 13,27 %, zatiaľ čo Tableau využíva 13,83 % firiem v rámci Business Intelligence riešení. Obidve riešenia majú desaťtisíce firemných zákazníkov na svete.
Rozdiely medzi Power BI a Tableau
Tieto rozdiely medzi Power BI a Tableau zvážte, ak uvažujete o ich využití pre pri svojom podnikaní či vo svojej kariére.
Power BI funguje len na Windowse
To môže výrazne zasiahnuť do výberu týchto dvoch platforiem. Ak na svoju prácu budete väčšinou používať Mac, lepšou voľbou je Tableau, pretože Power BI nemôžete používať na macOS.
Ceny
Power BI má výhodu oproti Tableau, pokiaľ ide o ceny. Power BI Pro stojí 10 USD mesačne na používateľa a ešte výkonnejšia služba Power BI Premium stojí 20 USD mesačne na používateľa.
Viac ako 8 % používateľov uvádza ceny ako jednu z najväčších silných stránok Power BI. Používatelia služby Power BI zisťujú, že jej cena je často zahrnutá v balíku predplatného od spoločnosti Microsoft a existuje bezplatná verzia.
Používatelia si môžu vybrať z úplného balíka Tableau Creator za 70 USD mesačne alebo sa rozhodnúť pre Tableau Explorer za 42 USD mesačne, ak potrebujete použiť iba existujúce dashboardy. Používatelia, ktorí si len potrebujú prezerať a interagovať s informačnými panelmi, môžu získať predplatné Tableau Viewer vo výške 15 USD mesačne.
Programovacie jazyky
Pokiaľ ide o použitie Power BI a Tableau s rôznymi programovacími jazykmi, existujú ďalšie rozdiely:
Power BI: na manipuláciu s údajmi a modelovanie môžete použiť jazyk M a Data Analysis Expression. Je možné pripojiť aj programovací jazyk R.
Tableau: s Tableau máte väčší výber a flexibilitu. Okrem jednoduchšej integrácie s R môžete implementovať Tableau Software Development Kit s jazykmi Python, Java, C a C++.
Ďalšie rozdiely
Tableau je najlepšie známe pre svoje vizuálne atraktívne vizualizácie údajov, zatiaľ čo Power BI je preferované pre svoju schopnosť pracovať s viacerými údajmi.
Tableau je ideálne pre skúsených dátových analytikov, zatiaľ čo Power BI môžu používať skúsení aj začínajúci používatelia.
Zvládnutie Tableau si vyžaduje čas a odborné znalosti, zatiaľ čo používanie Power BI je jednoduchšie.
Tableau dokáže efektívne spracovať veľké objemy údajov, zatiaľ čo Power BI je lepšie pre obmedzené objemy údajov.
Záver
Takže Power BI alebo Tableau? Ktorý z týchto dvoch nástrojov si nakoniec vyberiete, jednoducho závisí od toho, ako ich potrebujete používať vo svojom podnikaní.
Pre nás má mierne navrch Power BI. Jeho jednoduché použitie, podobnosť s Excelom a cenová dostupnosť z neho robia skvelú voľbu pre mnoho firiem.
Tableau má stále jedinečné výhody, ktoré ocenia mnohé firmy a analytici. Je lepší pre väčšie objemy údajov, ponúka krásne vizualizácie údajov a väčšie možnosti prispôsobenia ako Power BI.
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku. Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩