Späť na blog
Rozhovory

Rozhovor s lektorom kurzu o 3D modelovaní

Skillmea
10.02.2020
11 minút čítania
Rozhovor s lektorom kurzu o 3D modelovaní
Nedávno sme na našej stránke spustili prvý online kurz zameraný na 3D modelovanie s použitím Autodesk Fusion 360. Ako freelancer, tvorca a spolu-tvorca sa lektor kurzu Agi Gonda od roku 2015 venuje ručnej výrobe drevených dekoratívnych predmetov. Keďže ho vždy zaujímali nové technológie a ich možnosti využitia vo výrobe, začal sa v roku 2018 intenzívne venovať oblasti konštrukčného modelovania s prepojením na 3D tlač a iné možnosti výstupov. Od júna 2018 som členom komunity e-NABLE, a zakladateľom jej slovenskej pobočky, ktorej dobrovoľníci z celého sveta využívajú svoje 3D tlačiarne na vytváranie „open source“ tlačených dlaní a rúk pre deti a dospelých, ktorí náhradu týchto častí rúk potrebujú.
Prečítaj si celý rozhovor s lektorom Agim 👇

Na začiatok najskôr začnime tvojou prácou. Čo presne robíš? 

Na túto otázku nedokážem odpovedať presne :-) Keď zhrniem svoj okruh záujmov a pomenujem to, čo ešte stále voláme “práca”, posledných niekoľko rokov sa ako tvorca a spolutvorca venujem ručnej výrobe drevených dekoratívnych predmetov, čo je ešte aj dnes veľkou časťou môjho fungovania. Sám v sebe však cítim potrebu posunúť sa aj za pomoci súčasných technológií od čisto ručnej výroby k výrobe, ktorá je do istej miery uľahčená aj nástrojmi riadenými počítačom - či už je to CNC fréza alebo 3D tlačiareň, ktorú pri práci s drevom využívam hlavne na výrobu rôznych šablón a prípravkov.
Keďže sa snažím všetky moje činnosti čo najefektívnejšie prepájať, venujem sa aj zákazkovému 3D modelovaniu, či poskytovaniu konzultácií, ktoré súvisia s učením sa základov konštrukčného 3D modelovania. Tak vzniklo aj prepojenie s Learn2Code a video kurz o získaní zručnosti a prehľadu pri používaní programu Autodesk Fusion 360.

Na akých projektoch si pracoval? Aké sú tvoje pracovné aktivity? 

V poslednom období je pre mňa veľmi významné zapojenie sa do projektu celosvetovej komunity e-NABLE, ktorej dobrovoľní členovia využívajú svoje 3D tlačiarne a pre deti a dospelých pripravujú náhrady prstov, dlaní či celých rúk pre tých, ktorí ich potrebujú a majú o ne záujem. Táto komunita funguje už deviaty rok a je do nej po celom svete zapojených viac ako 20000 členov s viac ako 10000 vytvorenými a odovzdanými náhradami. V septembri 2018 sa mi podarilo vytvoriť pobočku tejto komunity aj na Slovensku, pod názvom e-NABLE Slovakia ju môžeš nájsť na internete aj sociálnych sieťach.
Naviac energie momentálne venujem do prípravy a rozbehnutia môjho nového projektu - GeoDome.sk, ktorý je opäť prepojený s drevom. Ide o prípravu a výrobu drevených konštrukcií kupol - geodómov, ktoré je možné veľkostne ľubovoľne prispôsobiť a použiť na množstvo pripravovaných realizácií - vyhotovenie v prevedení fóliovníka, výletu - výbehu pre zvieratá, prekrytia bazéna a s ďalšími úpravami ich je možné využiť aj ako rekreačný domček určený pre oddych a relax. A znovu ako doteraz je opäť všetko prepojené a na prípravu týchto konštrukcií vo veľkej miere využívam 3D modelovanie a tlačenie šablón na 3D tlačiarni.

A ako si sa k 3D modelovaniu vôbec dostal?

Prvé pokusy naučiť sa modelovať som mal ešte niekedy na strednej škole. Keď som sa však do učenia pustil, veľmi rýchlo som s ním skončil s výsledkom a prehlásením, že také niečo nezvládam :-)
Potom však prišiel môj záujem o 3D tlač a s dostupnosťou veľmi jednoduchých modelovacích programov, ktoré sú vo vynikajúcej funkčnosti prístupné vo free verziách aj cez webový prehliadač, som dokázal a chcel vstúpiť aj do tohto nového priestoru. Boli to hodiny a hodiny pozerania zahraničných inštruktážnych videí, z ktorých som si vybral tie spôsoby a postupy, ktoré sú pre mňa najjednoduchšie, najrýchlejšie a najefektívnejšie. Tieto informácie sa mi hneď podarilo vyskúšať v praxi pri spolupráci na modelovaní a tlačení zmenšených modelov športových trenažérov.

Prečo si sa rozhodol spolupracovať s Learn2Code?

Myšlienka spolupráce sa mi objavila ako ponuka spolupracovať s Learn2Code ako lektor. Bola to pre mňa jednoznačne výzva ísť do novej skúsenosti a zužitkovať získané informácie a znalosti. 

Čo všetko sa človek naučí v tvojom online kurze Autodesk Fusion 360?

Kurz a jeho obsah som skladal s myšlienkou, aby sa za tých niekoľko desiatok minút stretnúť s 3D modelovaním prakticky ktokoľvek - aj keď s ním doteraz nemal žiadnu skúsenosť. Záujemca sa dokáže zoznámiť so základnými možnosťami a funkciami tohto programu a s malou dávkou predstavivosti si po jeho ukončení vymodelovať požadovaný objekt a od úplných základov zistiť ako funguje vytvorenie priestorového objektu pridaním tretej dimenzie. Program Fusion 360 som zvolil pre jeho dostupnosť a vysokú variabilitu v neskoršom - nazvem ho pokročilejšom modelovaní. 
V kurze spoločne prejdeme od stiahnutia a inštalácie programu, cez jeho základné funkcie a nastavenia. Možno nebude na začiatku dávať zmysel, že začneme s kreslením a priraďovaním vzťahov objektov v 2D priestore a až neskôr prejdeme na pridanie ich tretieho rozmeru. Je to však v tomto prípade najjednoduchší spôsob a postup a po narysovaní kruhu a štvorca sa prakticky jednou dodatočnou funkciou dostaneme z kreslenia pločných objektov k tvoreniu tých priestorových.

Je v tejto oblasti potrebné sledovať aktuálne trendy a inovácie? Ako si na tom ty?

3D modelovanie je oblasť nekonečných možností. Len za obdobie tvorenia kurzu vývojári programu Fusion 360 niekoľkokrát zmenili a zjednodušili pracovné prostredie a pridali mu ďalšie užitočné funkcie. Jednou z nich bolo vylepšenie zisťovania pevnosti a statiky objektov či modelovenie PCB dosiek s celým portfóliom doplnenia elektroniky vo forme pluginu. Niekedy je pre mňa nie veľmi ľahké držať so všetkými novinkami krok a naučiť sa ich používať. Robím to však tak, že nové možnosti programu zaregistrujem a naučím sa ich a začnem používať až vo chvíli, keď ich naozaj potrebujem. Myslím, že pri dnešnom množstve informácií a zmien to takýmto spôsobom robí väčšina z nás :-)
Veľmi rád však sledujem inovácie v oblasti 3D tlače a novinky, ktoré pomôžu tento proces výroby zdokonaliť a zrýchliť. Rýchlosť procesu výroby je momentálne jednou z veľkých výziev pre všetkých výrobcov týchto zariadení. 

Čo ťa najviac baví na tvojej práci? 

Na všetkom do čoho sa pustím ma najviac baví obrovská dávka kreativity a do veľkej miery aj voľnosti pri tvorení. Bavia ma nové nápady, stretnutia s rovnako naladenými ľuďmi, no mám rád aj dobre a efektívne nastavený výrobný stereotyp, ktorým si energiu neuberám - naopak ma takáto činnosť dokáže veľmi povzbudiť. Absolútne všetko vidím v nastavení jednoduchosti procesov a nezaťažovaním sa záležitosťami, ktoré nie sú práve v tejto chvíli podstatné.

Aké máš plány do budúcnosti?

Aj keď mám predstavy o ďalšom smerovaní, príliš túto otázku neriešim. Oveľa viac sa zameriavam na to, čo môžem urobiť lepšie a inak ako doteraz v túto konkrétnu chvíľu. Ako môžem zmeniť zaužívaný postoj, ktorým som sa už niekoľkokrát neviedol k žiadnemu citeľnému posunu a začať robiť veci novým - otvorenejším spôsobom a viac dôverovať prichádzajúcim okolnostiam. Hej, to je môj plán do budúcnosti :-)

Krátky odkaz všetkým čitateľom na záver

Môj odkaz zhrniem do pár slov... Za akýchkoľvek okolností - aj tých ľahkých a aj nie až takých ľahkých, neprestávaj tvoriť. Čokoľvek! Rukami, nohami, celým telom, nástrojom, prístrojom, obrazom v mysli či najhlbším pocitom.Tak, aby to úmyselne neublížilo nikomu druhému, no aby ťa to posunulo v každú novú chvíľu o krok vpred. A hlavne vlož do každého tvorenia čo najviac svojej energie a srdca, aby si si s každým pozretím do zrkadla či každým večerným zaspávaním mohol a mohla povedať - dnes som urobil a urobila najviac, čo bolo v mojich silách. Aj pre všetkých naokolo, no v prvom rade pre seba.  

Ak máš na Agiho nejaké otázky, neváhaj ich napísať do komentárov 👇 Kurz o 3D modelovaní v Autodesk Fusion 360 nájdeš na našej stránke
Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by ťa zaujímať

Lektor Michal Žák: "Nerob škaredé veci, potom sa len tak poflakujú po svete."
Rozhovory
15.11.2019
Skillmea

Lektor Michal Žák: "Nerob škaredé veci, potom sa len tak poflakujú po svete."

Vyspovedali sme lektora Michala Žáka, ktorý pre teba na Learn2Code pripravil kurz Adobe Illustrator Advanced  a finišuje ďalší online kurz zameraný na komunikáciu s klientom - Client management. Michal sa venuje predovšetkým grafike, rozbehnutých má však viacero projektov. Jeho kariéra začala v 15-tich, kedy objavil Photoshop, k srdcu mu však prirástol Illustrator. Jeho motto? "Nerob škaredé veci, ony sa potom len tak poflakujú po svete." Prečo by mal byť práve Illustrator tým vyvoleným softvérom pre grafika a čo pripravuje v ďalšom kurze sa dozvieš v rozhovore.[Image] Na akých projektoch momentálne pracuješ?Momentálne mi väčšinu času zaberá práca pre AR Visual. Je to malá snaživá firma. Nastúpil som na marketingovú pozíciu, momentálne robím na product developmente - programovanie, práca s klientom, demo videá. A nemenil by som. Grafike sa síce venujem pomenej, ale vždy sa viem vyblázniť na externých projektoch - ako napríklad tvorba kurzu pre Learn2Code. Nie je to také ľahké, ako keď si kreslím podvedome.  Primárne sa venujem hlavne online grafike, UI designu a printu, neprimárne fotím a kódim weby. Nepohrdnem však ničím, kým to nie sú zvrhlé požiadavky typu „daj mi do loga prekrížené pištole“ alebo „dajme tam slogan 2x, aby pochopili o čo ide“. True story.  A významný projekt? Napríklad som nedávno nakódil .js appku, vďaka ktorej nám klient odklepol megadrahý projekt na niekoľko rokov. A ešte som raz robil takú tabuľu pre kebab, čo visela jedno leto na Nitrianskom kúpalisku.[Image] Na pozícii v Bistro.sk Michal pochopil, že ilustrácie mu moc nejdú Pri takom množstve aktivít, čo ti v živote pomáha udržiavať balans?Mám tú najperfektnejšiu a najtolerantnejšiu ženu, ktorá pozná rozdiel medzi helveticou a arialom a pozná ma do bodky. Keď je človek freelancer, tak je dôležité, aby mu partner bol oporou.  Častokrát sedím nad projektom do štvrtej rána alebo mi vyjde business trip na dcérine narodky. Proste shit happens. Mať však pri sebe niekoho, kto to vie pochopiť, je na nezaplatenie. Takže balans medzi 24/7 prácou a rodinou. To je významný projekt. Okrem toho máme doma čoskoro už 10-ročnú slečnu, ktorej sa popri práci nestíham venovať tak, ako by som chcel. Na Vianoce mimochodom dostane grafický tablet. Tak uvidíme. Ja som koniec koncov začínal s ilustráciami na starom Geniuse na intráku v Nitre. Prečo si sa rozhodol stať sa lektorom v Learn2Code?Toto by ani nemala byť otázka 😀 Boli ste sa pozrieť von? Veď to je strašné - neskernované nápisy, písma typu papyrus a calibri, farebne ani nehovorím.  A weby? 😀 Mordor. Ľudia sa musia učiť robiť veci dobre. Musia sa naučiť, že typografia je dôležitá a rozdiely medzi RGB a CMYK nie sú len v kalibrácii monitora. Nie každý, kto si stiahne Photoshop a naučí sa v ňom behať myškou, je aj grafik. Čo sa ľudia naučia v tvojom kurze Adobe Illustrator Advanced?V prvom rade sa zoznámia s Adobe Illustrator. Zistia, že to nie je program len pre ilustrátorov alebo že sa tam robia ikony. Podľa mňa v 95% prípadov Illustrator spokojne nahradí InDesign a Photoshop. Okrem toho hovorím o tom, ako si urobiť poriadok vo väčších projektoch, čo je to Grid a prečo používať pravítka, niečo o typografii, klávesové skratky, tabuľky, štetce, scripty a nejaké špeciálne efekty :D  Napokon sa budeme venovať UI-čku a tomu, ako nenahnevať človeka, ktorý to bude po nás kódovať :)  Na čo sa zameriavaš v pripravovanom kurze?Kurz bude zameraný na komunikáciu s klientom a s ľuďmi všeobecne. Ako presedlať z full time práce na freelancera, ako si naceniť svoje služby (najmä tie kreatívne), kde a ako získať nových klientov, zostaviť si portfólio a podobne. Proste ako to nepokašlať s klientom, je to jedno, či ste od grafiky, od webu alebo whataver-ingu. Pokiaľ chce byť kreatívec v dnešnej dobe úspešný, minimálne 70% jeho energie a času musí byť venovaných práci s klientom. Prejdeme si teda aj konfrontačné situácie, ktoré môžu pri komunikácii nastať.  Sám som si tým všetkým prešiel a prial by som si, aby taký návod niekto vypustil do sveta už skôr. A čo ďalšie plány do budúcnosti?Chcel by som sa pustiť do tutoriálu zameraného na kódenie pre grafikov. Ako si teda zostrojiť vlastný web bez toho, aby sme ťahali Wordpress, WiX a podobné bolehlavy.  Navyše ten, kto pracuje v oblasti UI/UX by mal vedieť, ako web development vlastne funguje. Dokončiť by som chcel aj e-book o Typografii a jej používaní na webe, v printe a podobne. Ale nič zložité. Jednoduché pravidlá, vysvetlenie hierarchie, kontrastu, párovania a podobne. Proste čo nerobiť, prečo to nerobiť a ak robiť, ako to robiť správne. Čo odkazuješ ľuďom, ktorí sa chcú uplatniť v grafickom designe?V odbore grafiky? Choďte do toho! Špecializácia nevedie nikam. Na Slovensku určite nie a obzvlášť nie v korporátnych štruktúrach. Teda s výnimkou tých, ktorým stačí práca za 700-800 v čistom pre nejakú pseudo-digitálku z hornej dolnej a napĺňa ich logotvorba pre lokálne vegan bistrá so životnosťou 4 mesiace. Pokiaľ chcete ísť do toho, učte sa a zbierajte toľko informácií, koľko sa len dá. Napríklad, ako funguje veľkoformátový print, špecifiká mobilných typefaceov, ako zanimovať logo-reveal v After Effects, čo je to inverse-square-law pri fotografii, akú uzávierku zvoliť pri 30fps, aké sú formáty pre google bannery, ako napísať blog, na ktorí ľudia reagujú, ako nakódovať online 3D product viewer atď atď...  A to všetko minimálne preto, aby ste mali prehľad. Nehovorím že máte byť profík v každej disciplíne. A určite všetky tie vedomosti a skúsenosti budete vedieť raz dobre využiť. :) Páčil sa ti rozhovor? Venuj mu 👍  Ak máš na Michala nejakú otázku, napíš ju dole do komentára 👇  
7 otázok na nového lektora Mareka Šurku
Rozhovory
25.07.2019
Skillmea

7 otázok na nového lektora Mareka Šurku

Dnes ti predstavíme človeka, vďaka ktorému môžeš na Learn2Code najnovšie študovať aj programovací jazyk C++. Náš nový lektor Marek Šurka alias Kamas sa jazyku C++ venuje už od svojich 20 rokov a v kurze ťa prevedie od jeho úplných základov až k zložitejším technikám. Prečo sa rozhodol vytvoriť kurz programovania a ako sa k jazyku C++ vôbec dostal? Dozvieš sa v rozhovore!👇[Image] Prečo si sa rozhodol pre vytvorenie kurzu v spolupráci s Learn2Code?V podstate som už dlho hľadal spôsob, ako odovzdávať svoje skúsenosti s programovaním ďalej.  V Learn2Code som našiel ideálne riešenie. Hovorím práve o online kurzoch, ktoré môžete absolvovať pohodlne kdekoľvek, v akomkoľvek čase a v dávkach, ktoré si sami určíte. Ja sa tak tiež ako lektor nemusím obmedzovať na konkrétny čas a miesto. Čo sa ľudia naučia v tvojom online kurze?V  kurze ľudia získajú prvé skúsenosti s jazykom C++. Nie je to však rýchlokurz, v priebehu ktorého sa človek naučí všetko o C++. Výstupné znalosti sú na úrovni začiatočníka, keďže som sa snažil ísť viac do hĺbky.  Nájdete tam informácie z programovania a matematiky. Plánujem postupne doplniť túto tému, pretože programovanie v jazyku C++ nie je totiž téma na jeden, dva kurzy. [Image] Kde a na akej pozícii v súčasnosti pracuješ?Pracujem ako programátor-analytik v spoločnosti, ktorá sa venuje automatizácii a diagnostike.  Dlhodobo pracujem na projekte, kde sa venujem robotike a programovaniu priemyselných zváracích robotov. Vyvíjam Frontend aj Backend. A baví ma to :)  Ako si sa k programovaniu a jazyku C++ dostal?Už na strednej škole som sa stretol s jazykom Turbo Pascal, v rámci jedného predmetu sme dokonca programovali mikroprocesory v jazyku Assembler.  Musím sa priznať, na začiatku mi to veľmi nešlo. Nakopol ma až programovací krúžok a najviac mi dala vysoká škola, kde som totálne drvil jazyk C++ a SQL. [Image] Čo ťa baví na tvojej práci?Aj keď možno nebudú všetci súhlasiť, programovanie je aj tvorivá činnosť, sám sa neustále vzdelávam a učím a len taká práca má pre mňa zmysel.  Dnes je obrovský dopyt po programátoroch. Čo by si poradil všetkým, ktorí nemajú žiadne skúsenosti, ale chceli by nejako začať?Aby sa nevzdávali a boli draví. Nikto nie je na začiatku expert.Ani Jazyk C++ sa nedá teoreticky naučiť na úroveň expert, to chce prax. Hlavne odporúčam, aby boli ľudia sami hladní po vedomostiach.  Najlepšie sa niečo naučíte, keď vás to baví. Sú ľudia, ktorí sú výnimočne talentovaní, no nebaví ich programovať. Ďaleko viac dosiahne menej nadaný človek, ktorého programovanie zaujíma. Potom sa učí s ľahkosťou. Jednoducho programujte, čítajte, pozerajte kurzy, diskutujte na fórach, porovnávajte. Učíte sa pre seba. [Image] A čomu sa venuješ vo voľnom čase?Venujem sa manželke a dcére, chodíme na výlety. Je to nevyhnutné, keď človek každý deň pracuje s počítačom. Okrem toho rád čítam, najviac odbornú literatúru. Rád sa učím. A snažím sa športovať. Najradšej mám plávanie a hokej, ktorému sa amatérsky venujem. Marek, ďakujeme za rozhovor. Páčil sa ti rozhovor? Venuj mu 👍  Ak máš na Mareka nejakú otázku, napíš ju dole do komentára 👇   Ak chceš zistiť viac o Marekovom kurze C++ elementary, pozri si intro do online kurzu! 
Lektor Pavol Banáš - Zažívame zlatú éru videa
Rozhovory
12.06.2019
Katarína Kučáková

Lektor Pavol Banáš - Zažívame zlatú éru videa

Radi sa pochválime novým prírastkom do Learn2code rodiny. Dnes ti predstavíme lektora Pavla Banáša, ktorý ťa v novom kurze Ako vybrať techniku na nakrúcanie naučí zorientovať sa vo fototechnike a vybrať si vhodné zariadenie. Aby tvoje videá mali „šťavu“. :) A čo nám prezradil? O svojej práci Pracujem ako freelance videomaker, pod svojou značkou Bajter studio (www.bajterstudio.com) vytváram videá rôznych žánrov a kategórií. V mojej tvorbe prevažujú najmä hudobné videoklipy. Popri tom študujem Masmediálnu komunikáciu na FMK UCM v Trnave.  Odkedy sa venujem videotvorbe, prešiel som si už všeličím. V tomto smere rád experimentujem a rozširujem svoje obzory vždy, keď sa naskytne príležitosť. Keď to mám zhrnúť, tak mám za sebou produkciu videoklipov, pár videí zo svadieb, dokument, nejaké tie aftermovies, propagačné videá, krátke hrané filmy, živé prenosy futbalových zápasov v športovej televízií, stáž v reklamnej agentúre a momentálne dokončujem projekt svojej bakalárskej práce- rapový muzikál.  [Image] O jeho ceste k videoprodukcii K videu som mal blízko od malička, kamera ma vždy lákala. Prvé videá som začal vytvárať s príchodom foťákov do mobilov. Zlomový bod v mojej kariére prišiel, keď som mal 16 a chodil na gymnázium. Spolu s dvoma spolužiakmi sme v rámci videokrúžku prihlásili náš výtvor do celoslovenskej súťaže Cineama a vo finále sme získali ocenenie od dekana Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. Súčasťou tohto ocenenia bola aj účasť na Letnej škole filmového jazyka organizovanej práve touto fakultou. Počas tohto kurzu som prehĺbil svoje, dovtedy plytké znalosti z oblasti videa a uvedomil si, že práve toto by mohol byť ten smer, ktorý ma bude v budúcnosti živiť.  [Image] O rozhodnutí stať sa lektorom v Learn2code Takmer denne na mňa smeruje množstvo otázok o videu, technike či nakrúcaní. Po nejakom čase odpovedania na tieto otázky som si uvedomil, že okrem samotnej tvorby videa je vlastne aj toto oblasť, ktorá ma baví. Chcel som teda vyskúšať, ako by som zvládol skombinovať videotvorbu s vyučovaním. Sen o takomto niečom bol v mojej hlave už dlhšie a keď sa ku mne dostala ponuka od Learn2Code, neváhal som. Zároveň je to pre mňa výzva skúsiť niečo úplne nové, čo vždy skúšam rád. O tom, čo sa v jeho kurze naučíš Naučíš sa veľa z otázok, ktoré sa ku mne dostávajú a sú smerované k výberu techniky na nakrúcanie. Na túto otázku však neexistuje univerzálna odpoveď. Ak sa človek bez skúseností s videom či fotografiou rozhodne kúpiť svoje prvé záznamové zariadenie, veľmi rýchlo sa stratí v množstve parametrov a rôznych druhov zariadení. Preto som sa rozhodol spraviť kurz v širšom kontexte, ako len priamej odpovedi “toto si kúp”. Mojím cieľom je, aby absolvent kurzu vedel, čo je to video, ako sa zaznamenáva pohyb, aké technické parametre sú pri kamerách dôležité a na čo všetko si dať pozor pri kúpe. Absolvent si teda nebude len schopný vybrať sám zariadenie, ktoré mu maximálne splní jeho požiadavky, ale bude disponovať aj potrebnými teoretickými znalosťami, na ktorých môže stavať pri samotnej práci so zariadením. [Image] O potrebe sledovať trendy a inovácie V súčasnosti prežívame zlatú éru videa. Všetko od techniky, cez tvorcov, až po distribučné kanály prudko napreduje a to, čo bolo trendom pred rokom, je dnes už úplne out. Preto je dôležité neustále na sebe pracovať a zlepšovať sa. Na druhú stranu je ale rovnako dôležité nepodliehať úplne všetkým trendom a vkladať do videa aj svoju kreativitu. Veľa tvorcov na toto zabúda a potom vznikajú tisícky videí, ktoré sa podobajú “ako vajce vajcu”. Takže určite trendy sledovať, ale nezabúdať, že video je hlavne o kreativite. :)  O tom, čo ho najviac baví na jeho práci Pri tvorbe videoklipov je úžasné, ako sa dá v priebehu 3-4 minút divákovi povedať veľmi silná myšlienka a odkaz. Toto je to, čo mám na svojej práci rád. A síce, keď nie je video len pekným vizuálom, ale nesie v sebe myšlienku, ktorá môže diváka inšpirovať. [Image] O jeho plánoch do budúcnosti Aktuálne je priorita číslo jedna zoštátnicovať. Ak bude pozitívna odozva a záujem od študentov, rád by som pripravil aj ďalšie kurzy pre Learn2Code v oblasti videa. Mám už v hlave pár nápadov, ktoré by mohli začínajúci tvorcovia oceniť. Samozrejme, chcem aj naďalej pracovať na sebavzdelávaní a zlepšovaní svojich schopností a zručností, keďže oblasť videa poskytuje prakticky neobmedzený priestor na sebarozvoj. Krátky odkaz čitateľom na záver Nakrúcajte vždy a všade, využívajte každú príležitosť na tvorbu. Práve to je najlepšia cesta, ako sa zlepšovať vo videotvorbe. Nezabúdajte však, že dôležitá nie je len forma, ale hlavne obsah. Prajem vám príjemné štúdium a veľa kreatívnych chvíľ s vašou kamerou či fotoaparátom :) . 

Nezmeškaj info o nových kurzoch a špeciálnych ponukách