Success story: Natália odišla zo štátnej správy a je QA Engineer v Kiwi
Skillmea
17.07.2021
12 minút čítania
Natália Račák Vajdová je ďalšou úspešnou absolventkou našich online kurzov. Zaujalo ju testovanie a vďaka tomu sa aj dostala do online cestovnej agentúry Kiwi.com, ktorá má svoju pobočku už aj v Bratislave. Natália síce v minulosti študovala informatiku a aj vo svojej predchádzajúcej práci mala blížko k technológiám, naplno však svoje zanietenie pre IT a testovanie objavila až vďaka kurzom od Furbyho. Ktorý je zhodou okolností aktuálne aj jej šéf.
Prezraď v úvode našim čitateľom, čomu si sa venovala predtým, ako si sa rozhodla pre kariéru v IT?
V minulosti som pracovala niekoľko rokov ako lead manažér v štátnej správe, pričom som mala blízko k technológiám ako 3D tlačiarne, scannery či lasery. Znie to možno celkom zaujímavo, ale ako manažér riešite väčšinu času byrokraciu, prácu s ľuďmi a na tú “kreatívnu” stránku práce nie je dostatok času. Po pár rokoch na tejto pozícii som si začala uvedomovať, že to pravdepodobne pre mňa nie je príliš perspektívne a zároveň som prišla na to, že s počítačmi si rozumiem asi viac ako s ľuďmi (dokážu človeka menej vytočiť) 😃. Podala som teda výpoveď, dala som si tri mesiace na totálny reset v spojení so samovzdelávaním a začala som pracovať v IT úplne od nuly.
Kurzov si asi absolvovala viac, ktoré ťa oslovili najviac?
Automatizované testovanie webu – Selenium a Selenium advanced od Furbyho. Nevedela som, že sa vzdelávacie videá dajú pripraviť takou vtipnou a hravou formou, čo spôsobilo, že som oba kurzy “zhltla” za tri dni. Na štvrtý deň som prišla na pohovor, kde ma vďaka príprave z kurzov prijali priamo na mieste. Takže práve vďaka týmto dvom kurzom a školiteľovi sa mi otvorili dvere do sveta IT za rekordné 3 dni a 15 minút pohovoru. 🙂
Kurzy ti pootvorili bránu do IT, malo to teda pre teba určite zmysel. Zaujímala si sa aj predtým o oblasť testovania či IT?
Informatiku som v minulosti študovala, čiže to pre mňa nebola úplne španielska dedina, ale nikdy som si nenašla niečo, čo by ma na IT skutočne bavilo a bola by som ochotná do toho investovať svoj čas. Na škole nám toho o testovaní ako odbore príliš veľa nehovorili, a keď mi prišla úplnou náhodou prvá ponuka na testerskú pozíciu “Automation tester”, nemala som ani tušenie, čo je Selenium, Cypress či automatizácia ako taká. V tej chvíli mi práve pomohli kurzy z Learn2Code, ktoré mi priblížili problematiku testovania.
Aktuálne pracuješ vo firme Kiwi, čo všetko si musela absolvovať, aby si sa tam dostala?
Nebudem klamať, ak poviem, že prejsť pohovormi v Kiwi bol zážitok.
Klasicky, prvý pohovor prebiehal s HRistkou, ktorá na mňa pôsobila neskutočne milo a uvolnene, takže prvý dojem spravili fantastický.
Druhé kolo už bola iná sranda. 🙂 Išlo o technický pohovor, kde mi 24 hodín pred pohovorom zaslali stránku Kiwi, na ktorej som mala nájsť bugy a nareportovať ich, čiže taký klasický manuálny testing. Počas hovoru ma však prekvapili ďalšou úlohou, ktorú som mala začať riešiť hneď po skončení pohovoru a ozvať sa s výsledkom do pár hodín s tým, že po tom, čo im ukážem výstup, bude pohovor ešte pokračovať. Išlo o prípravu automatizovaného testu pre stránku Kiwi v Cypresse s použitím JavaScriptu a s určitým presahom aj do Gherkinu. Po nakódení a odprezentovaní sme mali ešte krátku diskusiu o tom, čo sa dá spraviť lepšie/inak a prečo som zvolila určité postupy pri riešení problému.
Tretie kolo prebiehalo so šéfom testingu v Kiwi, ktorý sa snažil zistiť či reálne zapadnem do tímu a aké sú moje ciele ako testera.
Posledné kolo bolo s vice prezidentom pre Engineering celej firmy, opäť veľmi uvoľnený a nenútený rozhovor o samotnej firme, pričom to na mňa pôsobilo ako posledné uistenie sa či sa do firmy hodím a či rozumiem hodnotám samotnej spoločnosti.
Aká je tvoja konkrétna náplň práce, čo robíš?
V Kiwi nerozlišujeme medzi automatizovanými a manuálnymi testermi, tu sa všetci označujeme ako QA Engineers. Máme za to, že dobrý tester musí vedieť aplikáciu manuálne preklikať a tým ju lepšie spoznať, aby bol následne schopný pripraviť kvalitný a stabilný automatizovaný test. V tom vlastne spočíva moja náplň práce. Časť pracovného času trávim manuálnym testovaním requestov od developerov, ale väčšinu pracovnej doby sa snažím prísť na to, ako si prácu uľahčiť a testovanie automatizovať pomocou Cypressu. 😃 Zároveň sa venujem vzdelávaniu juniornejších kolegov v rámci automatizácie, prípadne mám možnosť sa sebarealizovať pri komplexnejších úlohách (príprava veľkých testovacích setov od plánovania až po samotnú prípravu a nasadenie; zodpovednosť za všetky testy v repozitári a ich údržba pred nestabilnosťou, a pod.).
Považuješ sa za technický typ, keď pracuješ v softvérovej spoločnosti na pozícii QA Engineer?
Určite áno. Ja som mala blízko k počítačom už od malička, kedy som zvykla zanášať počítač vírusmi na CDčkách a potom som musela zachraňovať situáciu a mamine, v tej dobe už vírusom zakryptované, Word dokumenty. Paradoxne to boli tie momenty, ktoré ma nasmerovali bližšie k technike a IT ako takému. 🙂 A tadá, o pár rokov neskôr som opäť v pozícii “záchrancu”, ale tentoraz pred bugmi v produkcii, ktoré našťastie už nevytváram ja.
Čo ťa najviac baví na tvojej práci? Máš nejaký obľúbený task, ktorý robíš najradšej?
Úprimne, nie som veľký nadšenec manuálneho testingu, aj keď chápem, že musí mať v mojom testerskom živote miesto, viac sa vyžívam v príprave automatizovaných testov a programovaní 😊 Zároveň sa v súčasnosti venujem testovaniu SEO (optimalizácia webu pre vyhľadávače), čo ma v posledných mesiacoch maximálne pohltilo. Je to úplne iný typ testingu, než na ktorý som bola doteraz zvyknutá.
Dnes je obrovský dopyt po programátoroch, testeroch, IT-čkároch všobecne. Čo by si poradila všetkým, ktorí nemajú žiadne skúsenosti, ale chceli by nejako začať?
V skratke: nebojte sa a robte to, čo Vás baví.
Bude to znieť ako klišé, ale na to, aby ste boli v IT úspešní a napredovali ste, musí Vás práca baviť a napĺňať, je to jedna z najsilnejších motivácií. Zároveň si skúste nájsť práve odbor, v ktorom viete, že budete mať stále určité výzvy a nebojte sa ich. To nič, že na začiatku nič neviete, ale práve výzvy Vás budú nútiť zlepšovať sa, budú Vás formovať a posúvať Vás vpred. Pre mňa osobne bol prvý challenge vôbec sa odhodlať ísť na pohovor na pozíciu, o ktorej som nevedela absolútne/takmer nič. Práve vďaka časovému tlaku a tomu, že si nechcem spraviť hanbu na pohovore, pracujem v IT už viac ako rok a pol. 😉
Čo je podľa teba najväčšou výhodou práce v IT odvetví?
Rôznorodosť a dostupnosť práce. V IT sa nikdy nezačnete nudiť a ak aj áno, vždy máte možnosť zmeniť zameranie a začať odznova. Krásne na IT je to, že nepotrebujete vysokú školu, aby ste boli považovaní za kvalitného developera, testera či systemáka. Reálne Vám stačia kurzy, Vaše zapálenie a časom aj prax. A ak Vás napríklad práca testera začne nudiť, jednoducho sa povzdelávate v inej oblasti v rámci IT, pričom môžete stavať už na určitých základoch z predchádzajúcej pozície.
Mala si niekedy pocit, že to nezvládneš? Bolo obdobie, kedy si chcel skončiť a robiť niečo úplne iné?
Nikdy. Ja svoju prácu doslova milujem a žijem ňou. A aj v prípade, ak by prišla v mojom pracovnom živote nejaká kríza, moji kolegovia by ma nenechali až natoľko padnúť na duchu. Mám okolo seba naozaj skvelý tím, ktorý mi ani len nedovolí pomyslieť na ukončenie “testerskej kariéry”.
Keď sa vrátime späť k tvojej práci, ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň? Kiwi má pekný office v Bratislave, chodíš tam rada, alebo pracuješ aj z domu?
Svoj pracovný deň začínam približne o deviatej, pol desiatej ráno, kedy ma čakajú prvé stand upy, kde sa ako QAs synchronizujeme s developermi, aby sme mali predstavu, kto čo robil, či sa niekto na niečom nezasekol a či si v rámci toho nepotrebujeme vzájomne pomôcť. Ak v ten deň nemám naplánované nič s vyššou prioritou, vyberiem si requesty od developerov, ktoré treba otestovať a tomu sa aj venujem väčšinu dňa. Niekedy sa vyskytnú aj ad-hoc úlohy vo forme prípravy hotfixov pre padajúce testy, code reviews a pod. Kvôli dlhšiemu cestovaniu viac preferujem prácu z domu, ale office navštevujem približne 2x do týždňa a to hlavne z dôvodu, aby som sa socializovala so svojimi kolegami. V office máme krásne priestory, dobrú kávu, zmrzlinu a skvelý kolektív, čo viac si môžem priať. 😉
Čo sa týka ďalšieho vzdelávania, máš v pláne naučiť sa niečo nové, čo ti môže pomôcť v tvojej práci?
Určite áno. Rada by som sa naučila základy aj pokročilé techniky Reactu, aby som viac porozumela zmenám priamo v kóde, ktoré developeri robia v jednotlivých requestoch. Vďaka tomu budem schopná lepšie zvoliť prístup k testovaniu jednotlivých taskov tak, aby som testovala ešte presnejšie, rýchlejšie a efektívnejšie.
Ak máš na Natáliu nejaké otázky, neváhaj ich napísať do komentárov. Chceš sa tiež podeliť o svoju success story? Napíš nám správu 🙂
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku. Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩