Juraj Šarišský je skúsený frontenďák, ktorý ťa bude učiť, ako sa robia poriadne webstránky. Má za sebou roky skúseností s frontendom, momentálne pracuje s React/React Native / Redux a ďalšími top technológiami. Pracoval na projecte v ECB vo Frankfurte, kde bol UI app developer / React / Redux / UX/ UI. Navyše 7 rokov doučoval matematiku a teraz ťa bude učiť kódovať webstránky na kurze v Bratislave.
Kde teraz pracuješ? Predstav sa nám aj po pracovnej stránke.
Momentálne pracujem na pozícii React a Redux developer pre nemeckého nadnárodného klienta. Vzdelávam a učím ostatných kolegov Front-End development.
Čo sa ti na tvojej práci páči najviac?
Moja súčasná práca mi prináša okrem programovania tiež príležitosť zdieľať svoje vedomosti a skúsenosti s ostatnými kolegami. U nás v práci aktívne budujem front-endovú kultúru.
Snažím sa poskytnúť mojim kolegom spôsob vnímania a myslenia, ktorý je potrebný pre kvalitný development a ktorý je odlišný od myslenia, ktoré sa používa na back-ende.
U nás si lektorom kurzu Web Designer. Ako si sa k programovaniu, tvorbe webstránok a učeniu dostal?
K tvorbe webových stránok som sa dostal počas štúdia na vysokej škole, kde som mal možnosť vidieť práce môjho spolužiaka. Boli to veľmi pekné a kvalitné stránky, tak som si povedal, že by ma tiež bavilo robiť to čo on.
Zadovážil som si kvalitné knihy a online kurzy. Začal som s responzívnym designom a Javascriptom. Potom prišlo jQuery. S učením som začal súbežne s tým, ako som pomáhal ostatným študentom a spolužiakom so školskými zadaniami.
Čo všetko môže dať kurz Web Designer niekomu, kto sa rozhodne ho absolvovať?
Určite je to potrebná skúsenosť s čistým HTML, CSS a Javascriptom. Nakoľko sa dnes mnoho front-endových developerov učí pracovať rovno s Angularom a Reactom a následne neprejdú cez DOM manipuláciu a Vanilla Javascript, chýbajú im skúsenosti a modely na riešenie UI problémov. Každý front-end developer je v prvom rade HTML, CSS a Javascript developer a preto by mal ovládať aj tieto technológie.
Sleduješ aj konkurenciu, aktuálne trendy, inovácie? Ako si na tom v tomto smere?
V našej brandži nastal obrovský boom, prichádzajú nové knižnice a frameworky. A ja vôbec nelením a každý deň si pozriem niečo nové. Skúšam nové techniky, snažím sa diskutovať s developermi a zistiť, čo preferujú oni a prečo. Je však potrebná určitá rezervovanosť, nakoľko nie každá technológia prežije. Hlavný focus (preto) vidím v poznávaní Javascriptu a HTML5 api, prípadne je dobré napojiť sa na komunitu, od ktorej sa môže developer veľa naučiť.
Dnes je dosť veľa pracovných ponúk v oblasti programovania a tvorby webstránok. Vnímaš to tak aj ty?
Áno, určite. Veľké i menšie spoločnosti chcú desktopové aplikácie nahradiť webovými verziami. Keď si predstavíme, že desktopové aplikácie, ktoré tu boli približne 20 rokov sa presúvajú na web, otvára to možnosti pre webových developerov, ktorí sú naozaj veľmi žiadaní.
Je táto práca dobre zaplatená? :)
Určite áno :). Dnes si aj junior, ktorý príde do väčšej či menšej spoločnosti, kde začne získavať svoje prvé skúsenosti, a kde bude riešiť menej náročné úlohy, môže prísť k platu, ktorý prevýši návrh: prevyšujúcemu priemerný plat na Slovensku. Keď sa zdokonalí v technológiách a je k tomu navyše aj flexibilný, môžeme hovoriť aj o 3 až 5 násobne vyššej mzde, než je to v prípade juniorských pozícií.
Je na Slovensku a v Čechách podľa teba dosť kvalifikovaných ľudí práve na tieto vývojárske pozície?
Veľa kvalitných ľudí asi odišlo do zahraničia, to je dnes všeobecne známy problém. Ale tiež nároky firiem bývajú často vyššie než boli pred časom. To podľa mňa otvára možnosť k interpretovaniu toho, čo znamená kvalitný developer.
Ja si myslím, že je dobré špecializovať sa na vybranú oblasť a dosahovať v tejto oblasti vynikajúce výsledky, ale zároveň mať aj znalosti z iných oblastí, aby bol developer flexibilný. Ak by som to mal povedať zjednodušene, potom áno, vo všeobecnosti na trhu chýbajú developeri. Preto som sa rozhodol, že začnem vzdelávať ďalších developerov, aby sme získali náskok pred ostatnými krajinami :)
Čo by si poradil všetkým, ktorí nemajú žiadne skúsenosti s programovaním a tvorbou webstránok, ale chceli by nejako začať?
Určite by som im poradil aby v prvom rade začali skúmať bežné webové a mobilné aplikácie a zistiť ako fungujú z pohľadu business logiky, aké komponenty a funkcie obsahujú. Toto vedie k správnemu kontextu pre praktické programovanie. Je dôležité vybrať si kvalitný kurz, kde sa naučia okrem programovania aj niečo z developerských a firemných kultúr. Taktiež je dôležité nestrácať chuť učiť sa a na začiatok vyriešiť veľa ľahších problémov. Veď aj tie zložitejšie problémy sú predsa zložené z jednoduchých.
A ešte nám prezraď tvoje plány do budúcnosti.
V pracovnej oblasti by som ešte chcel zvládnuť programovanie natívnych aplikácií pre iOS. Momentálne sa venujem najmä React a React Native, ale akosi cítim, že pre univerzálnejší prístup je dobré ovládať aj natívne iOS programovanie. Tiež by som chcel navštíviť zaujímavé miesta ako sú Španielsko a Portugalsko, a to hlavne pre ich exotickú kultúru.
Ak máš na Juraja nejaké otázky, napíš ich do komentárov. Ak ťa zaujíma tvorba webstránok a si z Bratislavy a okolia, prihlás sa na Jurajov kurz.
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku. Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩