Lukáša vždy bavilo programovanie, preto vyštudoval informatiku na FEI a momentálne pracuje pre californský start-up Groupsolver ako front-end developer. Zaujíma sa o dizajn a tvorbu web stránok, pričom obľubuje jednoduché a čisté riešenia. Vo voľnom čase sa najradšej venuje športu. Behá, korčuľuje a rád si zahrá squash alebo futbal. Na kurze Web Designer ťa naučí ako robiť moderné a responzívne webstránky.
Aké boli tvoje začiatky s programovaním, front-endom, čo bolo najťažšie?
Najťažšie bolo, keď som sa učil nové veci a musel som sa odtrhnúť od počítača, aj keď som mal niečo rozpracované.
Aké technológie sú tvoje najobľúbenejšie a prečo?
Nepreferujem žiadny JS framework. V našej robote treba byť flexibilný a stále sa učiť nové veci. Aktuálne sa venujem vývoju produktu v React.js s reduxom, kde je všetko zbalené a minifikované vo webpacku.
Na ktorom projekte, ktorý ťa naozaj bavil, si pracoval v poslednej dobe?
V minulosti som pracoval pre
Astound Commerce firmu, ktorá robí webstránky pre rôzne komerčné značky svetového formátu. Najviac ma však baví moja súčasná práca v Californskom start-upe. V ňom vyvíjame náš produkt, niečo celkom nové, čo tu doteraz nebolo! Celý produkt pozostáva z dvoch častí. Jedna časť dokáže spraviť za krátky čas prieskum trhu, presne podľa požiadaviek klienta. V druhej časti aplikácie si klient vie vytvoriť report, na základe ktorého nájde presne tie odpovede, ktoré potrebuje.
A ktorý projekt ma baví viac? Jednoznačne náš start-up!
Tím startupu GroupSolver
Akú radu by si dal začiatočníkom, ktorí začínajú s tvorbou webstránok alebo programovaním?
Určite zozbierať čo najviac informácií a následne ich využívať v praxi. No a samozrejme, nebáť sa robiť chyby, lebo aj tými sa človek učí.
Aký je tvoj obľúbený nástroj pre webdevelopment?
Prešiel som si cez PSPad,
WebStorm,
Sublime Text, aktualne používam Atom a nedá sa povedať, ktorý je ten naj. Ako som už povedal, treba byť flexibilný a vedieť sa prispôsobiť.
Čo si myslíš, že bude ďalšia veľká zmena vo webdevelopmente v budúcnosti?
Myslím si, že webové stránky a aplikácie budú v budúcnosti robiť stroje. Už teraz existuje systém s umelou inteligenciou, do ktorého nahádžete obrázky, text a on vám na konci vytvorí hotovú stránku.
Budeš učiť kurz Web Designer, čo máš najradšej na tvorbe webstránok?
Na tvorbe webstránok sa mi najviac páči to, že z prakticky z ničoho môžem vytvoriť niečo, čo ľudia budú používať a čo im možno pomôže.
Homepage GroupSolover
Môžeš nám povedať niečo bližšie o obsahu kurzu? Aké kľúčové znalosti si študenti odnesú?
Na kurze sa naučíme, kde aký HTML tag použiť, tiež si našu webstránku vyfarbíme pomocou CSS. Ak bude záujem, tak aj nejaký Sass vs. LESS vs. Stylus: Preprocessor na zrýchlenie a uľahčenie práce, k nemu gulp, grunt, aby študenti kurzu vedeli, že existuje takéto niečo. Ukážeme si prefix, že nie každé CSS funguje na každom prehliadači, ako zresponzívniť web, aby sa každá stránka dala pozerať na každej veľkosti monitora a nakoniec ako rozpohybovať stránku pomocou jQuery. To je plán na 12 týždňov kurzu.
Ak sa chceš Lukáša niečo opýtať, kľudne napíš svoju otázku do komentára.
Lukášov kurz tvorby webstránok pre začiatočníkov
Web Designer začína v Košiciach 4.10. o 18:00 v Eastcubatore. Ak sa chceš naučiť robiť weby, na tomto kurze určite nesmieš chýbať.