Späť na blog
Rozhovory

Patrik Weissabel - nový lektor kurzu Web Designer v Banskej Bystrici

Skillmea
15.08.2016
6 minút čítania
Patrik Weissabel - nový lektor kurzu Web Designer v Banskej Bystrici
Patrik sa po vyštudovaní vysokej školy začal aktívne zaujímať o webdizajn a aplikácie. Poznatky čerpal vo svojom voľnom čase hlavne z internetu a tiež úspešne absolvoval večerný kurz webdizajnu a frontendových technológií.
Postupom času chcel však nielen vytvoriť pekný formulár, ale aj posielať si z neho správy a tak ho očarili backendové technológie, ktoré dnes už bežne používa pri svojej práci ako kvalitný programátor v skupine IT vyvojárov.
Naučí ťa nevyhnutné základy programovania, ako na nich stavať a rozvíjať, čím sa inšpirovať a ako správne hľadať informácie, aby si si mohol pekne obliecť a digitálne navoňať web. Vo voľnom čase sa venuje 3D grafike, rád vytvára vizuálne efekty a simulácie.
Patrik, aké boli tvoje začiatky s programovaním? Čo bolo pre teba v začiatkoch najťažšie?
Je pomerne náročné na túto otázku odpovedať, stále sa totiž považujem za skúsenejšieho juniora a stále sa učím nové veci. Moje začiatky sú niekde od nápadu vytvoriť nenáročnú webovú stránku pre grafickú dizajnérku, čo sa mi však vtedy nepodarilo ani rozhýbať. Už v krátkom čase počas surfovania po webe som si uvedomil, že si nevystačím len s HTML a CSS ako takými. Pre mňa osobne bolo ťažké nebáť sa písať kód a experimentovať. Najťažšie však bolo najskôr pozmeniť myslenie, začať vnímať všetky tie malé, no veľmi dôležité detaily, ktoré k programovaniu patria.
Aké technológie si zvolil a čo najradšej robíš? Front-end alebo back-end?
Na odporúčanie skúseného inštruktora v závere kurzu, že lepšie mi idú funkcie, som teda vyskúšal backend. Nemýlil sa, zapáčili sa mi backendové, serverové a databázové systémy. V skratke, vytvárať stránky, ktoré dokážu oveľa viac. V súčasnosti je to najmä programovací jazky PHP, najpopulárnejší PHP framework Laravel, MySQL, Drupal (čo je alternatíva k WordPressu) a rôzne front-end frameworky a package, ktoré uľahčia deň.
 Ako vyzerá pracovný deň programátora?
Začínam deň bežne ako aj ostatní, niekedy sa však možno zobúdzam neskôr. K tomu aby som od svojej práce neodlepil oči a dokázal sa sústrediť niekoľko hodín, potrebujem na začiatok dňa veľa kávy. Ako to už býva, potrebujem aj vypnúť, preto počas dňa nesmie chýbať stolný futbal a pravidelná prehra s dievčatami od vedľa. Veľakrát sa však ukazuje, že moja produktivita a koncentrácia je v najlepšej kondícií práve počas nočnej šichty, asi vďaka tomu, že si môžem byť istý, že nebudem vyrušovaný a môžem odviesť kvalitnú prácu. Občas sa domnievam, že ľudia pracujúci v IT by ocenili vlastné časové pásmo kvôli svojmu flexibilnému, no dobre fungujúcemu časovému harmonogramu.
Budeš učiť kurz Web Designer, čo máš najradšej na tvorbe webstránok?
Vytvárať hlavne jednoduchý a moderný dizajn s prvkami, ktoré dnes nesmú chýbať. Ďalej, napríklad minimalizovať nutnosť opätovného načítania stránky, s cieľom získania nových údajov, rýchlosť a bezpečnosť a pod. Jednoducho, uľahčiť a spríjemniť návštevníkom pobyt na stránke.
Môžeš nám povedať niečo bližšie o obsahu kurzu? Aké kľúčové znalosti si študenti odnesú?
Nebudem predpokladať, že každý má už v sebe vlastnosti potrebné na to, aby sa stali vynikajúcimi frond-end developermi. Budem sa snažiť týchto ľudí, ktorí pravdepodobne nikdy neprogramovali, motivovať, aby v závere kurzu vedeli niečo vytvoriť a budovať na tom. Chcem študentov naučiť, ako čítať kód medzi sebou, následne i dokázať čítať kódy po iných a aby sa napríklad naučili, že nikto si nepamätá všetko a je v poriadku niečo časom zabudnúť. Potom stačí len vedieť správny pojem a všetko čo potrebujú si dokážu samostatne nájsť. Nakoniec sa im budem snažiť ukázať, že programovanie môže byť zábava.
Aká je tvoja rada pre každého, kto sa snaží naučiť programovať?
Moja rada sa nebude ničím líšiť od ostatných programátorov. V retrospektíve môžem povedať len to, aby ste sa nevzdávali. Áno, začiatky síce môžu byť a aj sú náročné. Nestačí sa len učiť, musíte aj veľa skúšať. Len v tom prípade sa do toho dostanete. Očakávajte však, že to bude trvať dlhšie, než si myslíte, ale to nevadí, verte mi, je to úplne normálne. Moja skromná rada teda znie, aby ste trčali za obrazovkami, učili sa a skúšali, až kým sa to pomaly, ale isto nestane vašou súčasťou, takže smelo do toho!
Máš aj nejaké ukážky webstránok, na ktorých si pracoval?
Áno, robil som www.i-med.sk, www.podujatiabb.sk, ucebna.irsplus.eu hlavne po backendovej stránke, už počas pôsobenia v novom zamestnaní.
Ukážka Patrikom vytvorenej stránky

Kurz Web Designer v Banskej Bystrici s Patrikom začína už v septembri 2016. Tento kurz tvorby webstránok je určený pre úplných začiatočníkov, ktorí nemajú s tvorbou webov žiadne skúsenosti a chcú sa od základov naučiť dizajnovať moderné responzívne webstránky. Kurz sa skladá z 3 modulov, ktoré na seba nadväzujú:
  1. HTML/CSS, 
  2. Responzívny webdizajn,
  3. JavaScript/jQuery.
Chceš sa naučiť robiť moderné responzívne webstránky? Potom je kurz Web Designer to pravé orechové pre teba, klikaj na https://skillmea.sk a zisti, kedy a kde sa teno kurz koná.
Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by ťa zaujímať

Ivan Kopčík - lektor kurzu Web Designer v Trnave
Rozhovory
29.03.2016
Skillmea

Ivan Kopčík - lektor kurzu Web Designer v Trnave

Kopčík sa grafike a webom venuje už od strednej školy. Bol šéfom vývojárov v spoločnosti Websupport.sk a momentálne sa venuje vlastnej webovej agentúre ForBestClients. Teší sa na študentov kurzu Web Designer v Trnave, ktorý povedie ako hlavný lektor.[Image] Aké boli tvoje začiatky s programovaním? Čo bolo pre teba v začiatkoch najťažšie? V úplných počiatkoch som sa začal hrať s grafikou. S kamarátom (ktorý je teraz veľmi úspešný v IT), sme vytvorili tandem, kde ja som robil design a on programoval. Na jeho podnet som sa prihlásil na UK FMFI, kde som dostal pár faciek ohľadom toho, čo programovanie v skutočnosti je. Zahryzol som sa do toho a začal som na sebe makať. Takmer som nespával, no oplatilo sa, už v druhom ročníku na vysokej škole som mal full-time job ako programátor. Samozrejme som bol najslabší, čo ma ešte viac tlačilo k tomu, aby som dobehol kolegov. Suma sumárum, najťažšie je zotrvať ;) [Image] Tím ForBestClients Aké technológie si zvolil a čo najradšej robíš? Frontend alebo backend? Je mi to jedno :) Všetko sa dá spraviť pekne, alebo pekne sprášiť. Ako vyzerá pracovný deň programátora? Dnes už neprogramujem tak často, avšak keď áno, tak najdôležitejšie je dostať flow. To znamená, vybúcham emaily, telefonáty, vypnem zvonenie, dám slúchadlá a sústredím sa na to, čo robím. Dôležité je mať kvantifikovaný task, viem čo má byť na konci a drtím, pokiaľ to neuzavriem. Budeš učiť kurz Web Designer, čo máš najradšej na tvorbe webstránok? To ako ožíva. Pripomína mi to zrod frankeinstaina alebo pôrod. Niekedy to bolí, no stojí to za ten výsledok. [Image] PC Revue beží na systéme od FBC Môžeš nám povedať niečo bližšie o obsahu kurzu? Aké kľúčové znalosti si študenti odnesú? Študent bude schopný si spraviť vlastnú webstránku. Tento kurz je niečo ako entry level do sveta tvorby webu. Ukážeme študentom o čom to je, povieme na čo si majú dávať pozor a spolu vytvoríme niečo zaujímavé. Študent zistí, čo táto cesta znamená, no kráčať po nej musí už sám. Bez praxe to nikdy nepôjde, na kurze budeme veľa kódovať. Aká je tvoja rada pre každého, kto sa snaží naučiť programovať? Zotrvať. Každý, kto už niečo odprogramoval pozná “AHA moment”. To je situácia, kvôli ktorej to asi všetci robíme. Ten pocit víťazstva sám nad sebou, kedy človek zvládne niečo, čo predtým nechápal, nevedel je na nezaplatenie. Nikomu z nás to na začiatku nešlo, no postupným bojom človek získava skúsenosti a stáva sa lepším. Nechce to nič iné, len snahu a chuť. Ak máš na Ivana nejaké otázky, napíš ich do komentárov a on ti odpovie. Kurz s Ivanom začína už zajtra 30. 3. v priestoroch co-workingu La Reunion v Trnave. Po kurze sa najlepší študenti môžu tešiť na stáž práve vo firme ForBestClients, tak to nezmeškaj a prihlasuj sa. Kompletné info o kurze nájdeš na webe alebo nám napíš na info@https://skillmea.sk. 
Peter Augustín - lektor kurzu iOS Developer
Rozhovory
16.03.2016
Skillmea

Peter Augustín - lektor kurzu iOS Developer

Peter sa začal venovať programovaniu na strednej škole, kedy vytvoril a predal svoje prvé weby naprogramované v PHP. Najskôr to boli jednoduché prezentačné webstránky, neskôr aj komplexnejšie webové riešenia. Zlákala ho však cesta programovania iOS aplikácií, ktoré nerobil každý. Keď sa na scéne objavil jazyk Swift, Peter sa do vývoja iOS aplikácií zaľúbil ešte viac. Momentálne je CEO firmy Pixwell, v ktorej robia aplikácie pre slovenský, ale aj zahraničný trh.[Image] Aké boli tvoje začiatky s programovaním a ako si začínal? Začalo to všetko v 9. ročníku ešte na základnej škole, kedy nám pani učiteľka urobila kurz Pascalu. Vtedy sa mi to zapáčilo a povedal som si, prečo to neskúsiť. Začal som nie s Pascalom, ale s HTML stránkami, čiže v podstate takým neprogramovaním :), spájal som veci dokopy a snažil sa vytvoriť niečo použiteľné. Na strednej som sa rozhodol doplniť moje webové stránky o dynamické prvky a tam boli začiatky PHP, kedy sa mi podarilo predať aj prvý projekt. Keď som vtedy videl, že ľudia dokážu moje dielo zobrať, používať ho a uľahčuje im život, tak som zistil, že toto je to, čo chcem v budúcnosti robiť. Ako si sa dostal k tvorbe mobilných aplikácií pre iOS? K iOS som sa dostal až na vysokej škole. Už niekoľko rokov som obdivoval spoločnosť Apple, ich technológie, ich produkty a povedal som si, prečo to neskúsiť na ich platforme. Kúpil som si svoj prvý MacBook a už to išlo :) Kurzy na Youtube či Udemy ma naučili základy, potom vytvorenie vlastnej funkčnej aplikácie až po reálny projekt dodaný klientovi. [Image] Budeš lektorom kurzu iOS Developer, čo máš najradšej na iOS platforme a prečo si sa pre ňu rozhodol? Najradšej? Hodnotí sa odpoveď všetko? :D Od samotného vývojového prostredia Xcode, cez ich v podstate novinku programovací jazyk Swift a kopec ďalších nástrojov je vývoj pre iOS atraktívny. Ak ste už niekedy programovali, viete sa jednoducho dostať z Javy alebo PHP do Swiftu. Aká je tvoja rada pre každého, kto sa snaží naučiť programovať? Momentálne je to oblasť najviac prosperujúca. IT je a aj v budúcnosti bude číslo jeden v pracovnom odvetví. Možno sa budú aj naše deti alebo deti našich detí učiť programovať spolu s učením sa čítať. Samotní iOS developeri sú nedostatkoví na trhu. Myslím si, že kto sa naučí programovať na mobilných technológiach nebude mať v živote problém sa uchytiť. Máš na Petra nejaké otázky? Napíš ich do komentárov. Chceš ísť na kurz iOS Developer a naučiť sa programovať mobilné iOS aplikácie pre iPhone alebo iPad? Klikni sem a dozvieš sa všetky potrebné informácie.
Predstavujeme Jofana - lektora kurzu Visual Design
Rozhovory
02.03.2016
Marián Kristeľ

Predstavujeme Jofana - lektora kurzu Visual Design

Jozef Kyselica alebo Jofan študoval dizajn v ateliéri Vizuálnej komunikácie na Technickej univerzite v Košiciach. Dizajnu sa venuje už takmer 8 rokov, najskôr ako freelancer a od roku 2014 pôsobí v reklamke Wiktor Leo Burnett. Pracoval na kampaniach pre klientov ako napr. McDonald's, J&T Banka, Zlatý Bažant, Budiš a desiatky ďalších. Od marca 2016 bude tvojím lektorom na kurze Visual Design v Bratislave, máš sa na čo tešiť ;)[Image] Aké sú tvoje skúsenosti s grafickým dizajnom? Kreslím od mala a ku grafike som sa dostal asi v 13-tich rokoch, keď som si nainštaloval moj prvý “grafický program” Zoner Callisto. Potom sa mi podarilo dostať sa na strednú umeleckú školu v Trenčíne, kde som si vyskúšal aj klasické grafické techniky. Tak vážnejšie/profesionálnejšie som sa tomuto celému začal venovať až na vysokej (TUKE). Popri škole som pracoval v “agentúre” a robil tam také menšie grafické zadania, ale časom som sa preklopil na freelancera. Teraz pôsobím už druhý rok v agentúre Wiktor Leo Burnett. Ako si sa stal grafickým dizajnérom? Vieš čo, popravde ani neviem, tak nejak sa to samé proste vyvŕbilo… nikdy som to neplánoval. Vedel som, že sa chcem venovať niečomu okolo umenia, ale tento smer si ma našiel sám. [Image] Odkiaľ čerpáš inšpiráciu? Nó toto s tou inšpiráciou je ťažká otázka :) na to nikdy neviem dobre odpovedať. Snažím sa sledovať trendy, kedže sa teraz pohybujem v reklamnom svete, ale celé je to o tom, akému druhu grafiky sa venuješ. Dobré je pozrieť si aspoň raz za čas internety (behance, dribble, from up north) a proste sa udrzovať stále v obraze. Dnes už je to dosť často o tom, že si niekde niečo pekné videl a skúsiš to spraviť inak... po svojom. Lebo naozaj už skoro všetko bolo spravené a len pár jednincom sa dnes darí prichádzať s originálnymi nápadmi a štýlmi. Nie vždy je na nové a netradičné riešenia aj priestor. [Image] Môžeš nám v skratke povedať, ako vyzerá tvoj normálny pracovný deň? Môj pracovný deň posledné dva roky vyzerá takmer na chlp rovnako ako u akéhokoľvek iného pracujúceho človeka… Ráno vstanem, prídem do práce, dám si kávu a pracujem :) niekedy dlhšie, niekedy kratšie. Príjemné spestrenia sú chvíľe, keď niečo vymýšľame. Keď som freelanceoval, tak som vstával okolo obeda, rovno sa najedol, pofejsbúčikoval a reálne som začal fungovať (pracovne) večer okolo 6-7-8 h. Pracoval som vždy do rána, čiže mi chvíľku trvalo sa potom preklopiť na normálny režim. Popravde v noci sa mi pracuje oveľa lepšie. Máš nejaké obľúbené nástroje a tooly, ktoré ti uľahčujú prácu? Dobre sa mi pracuje vo Photoshope a Illustrátore. :) [Image] Čo by si poradil začínajúcim grafikom (dizajnérom), ako môžu naštartovať svoju kariéru? Ak chcú naozaj začať, tak je treba sa naladiť na to, že už včera bolo neskoro… treba makať a veľa. Zo začiatku aj zadarmo alebo za málo peňazí, aby si vystavali pekné portfólio. Dobré je realizovať aj skúšobné projekty len tak, keď nemajú čo robiť alebo sa zlepšovať v programoch a robiť si priebežne obraz v aktuálnych trendoch. A na začiatok možno bohapusto kopírovať a skúšať si, či to tak viem spraviť aj ja. Len to potom nepredávať také skopírované klientom ;) Ak by si si mal vybrať, na ktoré svoje dielo si najviac hrdý a prečo? To je ťažké. Každý projekt na ktorom pracujem sa snažím spraviť čo najlepšie. No s odstupom času, ak by som to robil znovu, by bol výsledok možno iný, možno lepší. Sú ale práce s ktorými som relatívne spokojný, určite k tomu prispieva aj to ak je spokojný klient, no a pár takých projektov mám na svojom webe jozefkyselica.com. Podľa mňa je ale základ nebyť s ničím úplne spokojný, lebo ťa to prestane posúvať ďalej. Máš nejaké otázky na Jofana? Napíš ich do komentárov. Chceš, aby ťa Jofan naučil ako sa robí dobrý dizajn? Klikaj sem a poď na náš kurz grafiky.

Nezmeškaj info o nových kurzoch a špeciálnych ponukách