Patrik Weissabel - nový lektor kurzu Web Designer v Banskej Bystrici
Skillmea
15.08.2016
6 minút čítania
Patrik sa po vyštudovaní vysokej školy začal aktívne zaujímať o webdizajn a aplikácie. Poznatky čerpal vo svojom voľnom čase hlavne z internetu a tiež úspešne absolvoval večerný kurz webdizajnu a frontendových technológií.
Postupom času chcel však nielen vytvoriť pekný formulár, ale aj posielať si z neho správy a tak ho očarili backendové technológie, ktoré dnes už bežne používa pri svojej práci ako kvalitný programátor v skupine IT vyvojárov.
Naučí ťa nevyhnutné základy programovania, ako na nich stavať a rozvíjať, čím sa inšpirovať a ako správne hľadať informácie, aby si si mohol pekne obliecť a digitálne navoňať web. Vo voľnom čase sa venuje 3D grafike, rád vytvára vizuálne efekty a simulácie.
Patrik, aké boli tvoje začiatky s programovaním? Čo bolo pre teba v začiatkoch najťažšie?
Je pomerne náročné na túto otázku odpovedať, stále sa totiž považujem za skúsenejšieho juniora a stále sa učím nové veci. Moje začiatky sú niekde od nápadu vytvoriť nenáročnú webovú stránku pre grafickú dizajnérku, čo sa mi však vtedy nepodarilo ani rozhýbať. Už v krátkom čase počas surfovania po webe som si uvedomil, že si nevystačím len s HTML a CSS ako takými. Pre mňa osobne bolo ťažké nebáť sa písať kód a experimentovať. Najťažšie však bolo najskôr pozmeniť myslenie, začať vnímať všetky tie malé, no veľmi dôležité detaily, ktoré k programovaniu patria.
Aké technológie si zvolil a čo najradšej robíš? Front-end alebo back-end?
Na odporúčanie skúseného inštruktora v závere kurzu, že lepšie mi idú funkcie, som teda vyskúšal backend. Nemýlil sa, zapáčili sa mi backendové, serverové a databázové systémy. V skratke, vytvárať stránky, ktoré dokážu oveľa viac. V súčasnosti je to najmä programovací jazky PHP, najpopulárnejší PHP framework Laravel, MySQL, Drupal (čo je alternatíva k WordPressu) a rôzne front-end frameworky a package, ktoré uľahčia deň.
Ako vyzerá pracovný deň programátora?
Začínam deň bežne ako aj ostatní, niekedy sa však možno zobúdzam neskôr. K tomu aby som od svojej práce neodlepil oči a dokázal sa sústrediť niekoľko hodín, potrebujem na začiatok dňa veľa kávy. Ako to už býva, potrebujem aj vypnúť, preto počas dňa nesmie chýbať stolný futbal a pravidelná prehra s dievčatami od vedľa. Veľakrát sa však ukazuje, že moja produktivita a koncentrácia je v najlepšej kondícií práve počas nočnej šichty, asi vďaka tomu, že si môžem byť istý, že nebudem vyrušovaný a môžem odviesť kvalitnú prácu. Občas sa domnievam, že ľudia pracujúci v IT by ocenili vlastné časové pásmo kvôli svojmu flexibilnému, no dobre fungujúcemu časovému harmonogramu.
Budeš učiť kurz Web Designer, čo máš najradšej na tvorbe webstránok?
Vytvárať hlavne jednoduchý a moderný dizajn s prvkami, ktoré dnes nesmú chýbať. Ďalej, napríklad minimalizovať nutnosť opätovného načítania stránky, s cieľom získania nových údajov, rýchlosť a bezpečnosť a pod. Jednoducho, uľahčiť a spríjemniť návštevníkom pobyt na stránke.
Môžeš nám povedať niečo bližšie o obsahu kurzu? Aké kľúčové znalosti si študenti odnesú?
Nebudem predpokladať, že každý má už v sebe vlastnosti potrebné na to, aby sa stali vynikajúcimi frond-end developermi. Budem sa snažiť týchto ľudí, ktorí pravdepodobne nikdy neprogramovali, motivovať, aby v závere kurzu vedeli niečo vytvoriť a budovať na tom. Chcem študentov naučiť, ako čítať kód medzi sebou, následne i dokázať čítať kódy po iných a aby sa napríklad naučili, že nikto si nepamätá všetko a je v poriadku niečo časom zabudnúť. Potom stačí len vedieť správny pojem a všetko čo potrebujú si dokážu samostatne nájsť. Nakoniec sa im budem snažiť ukázať, že programovanie môže byť zábava.
Aká je tvoja rada pre každého, kto sa snaží naučiť programovať?
Moja rada sa nebude ničím líšiť od ostatných programátorov. V retrospektíve môžem povedať len to, aby ste sa nevzdávali. Áno, začiatky síce môžu byť a aj sú náročné. Nestačí sa len učiť, musíte aj veľa skúšať. Len v tom prípade sa do toho dostanete. Očakávajte však, že to bude trvať dlhšie, než si myslíte, ale to nevadí, verte mi, je to úplne normálne. Moja skromná rada teda znie, aby ste trčali za obrazovkami, učili sa a skúšali, až kým sa to pomaly, ale isto nestane vašou súčasťou, takže smelo do toho!
Máš aj nejaké ukážky webstránok, na ktorých si pracoval?
Kurz Web Designer v Banskej Bystrici s Patrikom začína už v septembri 2016. Tento kurz tvorby webstránok je určený pre úplných začiatočníkov, ktorí nemajú s tvorbou webov žiadne skúsenosti a chcú sa od základov naučiť dizajnovať moderné responzívne webstránky. Kurz sa skladá z 3 modulov, ktoré na seba nadväzujú:
HTML/CSS,
Responzívny webdizajn,
JavaScript/jQuery.
Chceš sa naučiť robiť moderné responzívne webstránky? Potom je kurz Web Designer to pravé orechové pre teba, klikaj na https://skillmea.sk a zisti, kedy a kde sa teno kurz koná.
Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku. Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩