Miro Beka začal programovať už na strednej, kedy frčal turbo pascal. Na výške pričuchol k Pythonu a odvtedy v Pythone robí všetko. Medzi Mirove obľúbené oblasti parí DevOps, automatizovanie testovania a web development (hlavne backend). Venuje sa aj hudbe ako spevák a basgitarista v kapele @mofokillerofficial.
➡️ Python je veľmi univerzálny programovací jazyk, na čo všetko sa dá využiť?
Ja volám Python taký "programovací ducktape" pretože sa dá použiť na veľké množstvo úloh, od malých projektov až po väčšie aplikácie. Ľudia ho radi používajú pre mini projekty, ako napríklad sťahovanie dát z internetu, ale môže sa použiť aj pre väčšie úlohy, ako je serverová časť webových aplikácií, ktoré bežia na serveroch, a dokonca aj desktopové aplikácie, hoci to nie je jeho najpopulárnejšie využitie.
➡️ Aké je najpopulárnejšie využitie Pythonu?
Povedal by som, že najpopulárnejšie využitie Pythonu je v oblasti data science, kde sa používa na spracovanie dát, teda rýchle programovanie a testovanie hypotéz v modeloch umelej inteligencie. Keď sa to jednoducho vyskúša a overí, potom sa to často programuje v efektívnejších jazykoch, ktoré bežia rýchlejšie.
➡️ Aká je jeho výhoda Pythonu oproti iným programovacím jazykom?
Výhodou Pythonu je, že sa ľahko naučí a je veľmi čitateľný. Syntax je jednoduchá a píše sa ako keby angličtinou. Názvy funkcií sú ľahko čitateľné a ľahko sa s ním začína. Stačí si stiahnuť Python a môžete začať programovať bez potreby špeciálnych knižníc. Komunita programátorov je veľká a plná zdrojov, tutoriálov, článkov, návodov, videí a blogov, takže Python má veľkú podporu. To je aj dôvodom, prečo je obľúbeným jazykom v komunite programátorov.
➡️ Keď sa chce niekto stať Python vývojárom, čo všetko musí vedieť úplne na začiatku?
Aby ste začali s programovaním v Pythone, stačí si nájsť základný návod alebo tutoriál do programovania a začať s jednoduchými výpočtami 1+1 a podbne a postupne sa prehrýzavať súčasťami Pythonu. Potrebujete k tomu len textový editor, ako sa hovorí ID-čko (integrity development investment), ktorý vám pomáha dopĺňaním funkcií alebo higlightovaním syntaxu.
➡️ Je angličtina nutnosťou?
Povedal by som, že je to veľmi veľká výhoda, pretože tých zdrojov v angličtine je oveľa viacej.
➡️ Ak niekto vyvíja softvér prostredníctvom telefónu, na čo všetko môže Python ako jazyk poslúžiť?
Poviem to z vlastnej skúsenosti, že Python používam ako taký "ducktape" alebo švajčiarsky nožík. Keď dostanem úlohu otestovať aplikáciu, ktorá závisí od iných 6 systémov a bez nich sa nevie pohnúť, prichádza na rad Python. S Pythonom spravím mock, teda náhradu tých ostatných súčastí, ktorá sa nemá žiadnu funkcionalitu, čo viem ovládať. V prípade dátovej vedy, keď potrebujem spracovať nejaké dáta a overiť si hypotézu, či dokážem naučiť neurónovú sieť vypočítat alebo rozpoznávať niečo na obrázku, zoberiem si Python a vyskúšam si to. Potom sa ukáže, či to ide, nejde, alebo je to príliš komplikované na moje schopnosti. Python je pre mňa vždy nástroj, po ktorom siaham, keď potrebujem niečo urobiť.
V Skillmea podcaste#6 sme sa rozprávali nielen o programovaní a Pythone, ale aj o vývoji hier a Mirovom vlastnom hernom štúdiu Fono Labs. Vypočuť si ho môžete na našom Youtube alebo na Spotify.
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku. Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩