Späť na blog
Rozhovory

Rozhovor s lektormi online kurzu Adobe InDesign

Skillmea
29.11.2018
13 minút čítania
Rozhovor s lektormi online kurzu Adobe InDesign
Ľudovít Nastišin a Michal Gazdík spoločne vytvorili náš nový grafický online kurz zameraný na Adobe InDesign. V tomto kurze sa naučíš robiť rôzne dokumenty ako napríklad plagáty, brožúry, vizitky a mnoho ďalšieho. 
Ľudo sa grafickému dizajnu venuje už viac ako 10 rokov ako freelancer. Nazbieral mnoho skúseností s tvorbou obalového dizajnu, printov, digitálnych bannerov či animácií. Svoje skúsenosti ti môže odovzdať aj na prezenčnom kurze Visual Design v Košiciach. Okrem samotnej grafiky sa rád podelí aj o skúsenosti z oblasti komunikácie s klientom, freelancerskou prácou na diaľku či jeho pohľadom na to, ako sa v grafickom dizajne kontinuálne vzdelávať a napredovať.
Michal sa grafickému dizajnu začal venovať počas gymnázia, keďže ho to tam veľmi nebavilo. Začínal s úpravou fotiek svojich spolužiakov a následne sa mu zapáčila myšlienka a možnosť, že vie upraviť akýkoľvek obrázok, podľa vlastných predstáv. Týchto dvoch chalanov sme vyspovedali a ty si práve teraz môžeš prečítať rozhovor s nimi.

Na začiatok najskôr začnime vašou prácou. Čo presne robíte?

Ľ.N. (Ľudovíť Nastišin): Už dlhé roky sa venujem grafickému dizajnu ako freelancer a súčasne pôsobím aj na Prešovskej univerzite na Katedre marketingu a medzinárodného obchodu. Oba tieto svety sa vzájomne veľmi dobre dopĺňajú, často dokážem využiť v jednej oblasti práve pohľad na vec aj z tej druhej, čo moju prácu obohacuje.  
M.G. (Michal Gazdík): Momentálne sa nachádzam v Manchestri a pracujem taktiež na voľnej nohe. Venujem sa grafickému dizajnu a tvorbe webstránok a snažím sa nájsť si svoju cestu v živote.
Ľudovíť a Michal, lektori Learn2Code

Na akých projektoch ste pracovali?

Ľ.N.: Niekoľko rokov som spolupracoval s firmou Powerlogy a Dušanom Plichtom, ktorého mnohí biohackeri či vyznávači kvalitnej stravy a kávy určite poznajú. Riešili sme široké spektrum vecí od packagingu produktov, bannerov, brožúr a celkovú vizuálnu identitu. Uplynulé leto som spolupracoval zhodou okolností aj s KOCR Severovýchod Slovenska na ich kampani “Kraj kultúrnych pamiatok”, to je také najčerstvejšie. Nemôžem nespomenúť aj moju účasť na budovaní portálu sketcher.sk pod skupinou Startitup, kde som niekoľko rokov stál na jeho čele a riešil tam asi úplne všetko, čo sa vyskytlo. A samozrejme je tu ešte niekoľko menších klientov, s ktorými pracujem na pravidelnej báze, no nie sú to žiadne megalomanské projekty, skôr riešenie bežných zadaní, ktoré neznejú až tak sexi, no musia sa jednoducho urobiť .). 
M.G.: Pracoval som už na viacerých projektoch, ale asi najväčší projekt doteraz je kurz InDesignu, ktorý sme pripravili spolu s Ľudom.

A ako ste sa k dizajnovaniu a grafike vôbec dostali?

Ľ.N.: Môj prvý kontakt s Photoshopom bol viac ako 15 rokov dozadu, kedy som môjho suseda videl robiť si covery na CD-čka. Čmáral si tam s brushom a niekoľkými farbami a nakoniec na to dal efekt “Twirl”. Nič iné v tom asi ani nevedel, no pre mňa to bolo v tej dobe wau. Potom som skúšal tutoriály, pokus omyl, no keď som narazil na čaro YouTube, už to išlo samo. 
M.G.: Ku grafike som sa dostal kvôli potrebe upravovať fotky spolužiakov na strednej škole. Snažil som sa vytvoriť nejaké zábavné meme, ktoré by ich pobavilo. Zistil som, že to nie je až také náročné a tak som sa začal učiť sám po škole.

Prečo ste sa rozhodli robiť lektorov v Learn2Code?

Ľ.N.: U mňa to bol prirodzený vývoj udalostí. Grafiku som riešil už dlho, potom sa pridala univerzita, kde som začal aj učiť. Prišlo mi to ako logické spojenie toho, že mi učenie (myslím si) celkom ide a grafiku taktiež ovládam. Tak som to teda skúsil.
M.G.: Videl som príležitosť nabrať nové skúsenosti a taktiež možnosť sa zviditeľniť. Taktiež som si už aj zopár kurzov od Learn2Code pozrel a chcel som aj ja prispieť nejako do komunity učenia chtivých ľudí.

Čo všetko sa človek naučí vo vašom kurze Adobe InDesign? Kde nájde po kurze s týmito novými vedomosťami uplatnenie?

M.G.: Človek sa naučí ako používať veľa základných nástrojov, na čo slúžia a ako ich využiť v praxi. Dozvie sa aj ako si vytvárať rôzne objekty, rýchlejšie techniky robenia niektorých vecí a aj to ako manipulovať s objektami a šetriť čas pri práci s InDesignom. Taktiež odporúčam preto, lebo keď si človek zapne InDesign alebo akýkoľvek iný program, môže to naňho pôsobiť odstrašujúco. Toľko tlačidiel? Na čo všetky slúžia? Po pozretí kurzu, bude človek istejší v prostredí a bude vedieť čo kde nájde a čo na čo slúži.

Kde berieš inšpiráciu pre svoju prácu? Máš nejaké tipy, ktoré zaručene fungujú?

Ľ.N.: Inšpiráciu najviac čerpám na Behance či Dribbble, no často krát ma niečo osloví aj na tých najneočakávanejších miestach. Môžem sedieť v kaviarni a zrazu si všimnem na stene krásny retro plagát či niečo podobné, ihneď to cvakám do mobilu. 
Zaručené tipy nemám, každému podľa mňa funguje niečo iné. Treba sa ale pripraviť na to, že niekedy vás to “kopne” ihneď, niekedy budete dva týždne hľadať a skúšať, kým budete spokojní. Treba si ale vždy pýtať feedback, od klienta alebo aspoň od vášho spolubývajúceho. Niekedy totiž, keď na grafiku pozerám hodiny, už ju nevidím tak, ako ten, čo sa na ňu pozrie prvý krát. Vtedy treba dať pauzu, ísť na iný projekt alebo robiť niečo iné a vrátiť sa k tomu s odstupom času. To pomáha. 
M.G.: Niekedy je náročné vytvoriť niečo len tak z hlavy a preto okamžite bežím na internet. Je tam neskutočné množstvo informácii a preto ich treba využívať. Pri nejakom zadaní alebo probléme si urobím taký “brainstorming.” Napíšem niekoľko modifikácii kľúčového slova do Googlu a otvorím si 15-20 rôznych stránok, ktoré mi vyhodí a potom začínam scrollovať každú jednu z nich a triediť, čo sa mi páči. Na konci mám jasnejšie myšlienky v tom, čo chcem vytvoriť a vďaka tomu sa viem hýbať ďalej.

Je v tejto oblasti dizajnu potrebné sledovať aktuálne trendy a inovácie? Ako si na tom ty?

Ľ.N.: Určite je dobré sledovať trendy. Snažiť sa zakomponovať ich do svojej práce, ak práve na také niečo nie si zvyknutý a robíš si zakaždým len “svoj štýl” môže byť obohacujúce a núti to človeka rozvíjať sa. Bez toho bude tvoja práca časom neatraktívna a to nechce nikto. Netvrdím, že tie trendy sú nejaká mantra, ktorú treba slepo nasledovať. Je ale dobré minimálne o nich vedieť a následne aspoň zhodnotiť, či je to niečo pre teba, či ťa to viem niekam posunúť, alebo tvoju prácu.
M.G.: Samozrejme je to potrebné. Ak ti zákazník povie, že minulý týždeň videl nejaký super dizajn a presne taký chce aj on, ty následne vieš o čo ide a dokážeš uspokojiť jeho potreby. Takisto ako aj v prírode. Čo sa nehýbe, umiera. Treba sledovať trendy a posúvať sa ďalej, lebo inak je to pre grafika ťažšie. 

Čo ťa najviac baví na tvojej práci? Máš nejaký obľúbený task, ktorý robíš najradšej?

Ľ.N.: Obľúbený task je - Save As “ProjectName_Final.psd” :)  . Aj keď všetci vieme, že to slovo Final je často krát len ilúzia a aj tak to ešte 4 krát upravujem. Na práci ma najviac baví práve variabilita zadaní, nerád robím stále ten istý typ výstupu.
M.G.: Najradšej na tejto práci mám to, že nie som viazaný na jedno miesto, ale keď človek pracuje ako freelancer môže chodiť kam chce. Toto sa mi na tom najviac páči a neviem si to vynachváliť. Pracovný čas nie je 9-5. Ale môže byť úplne iný. Som chorý? Okej. Ostanem dnes ležať v posteli :D
Ľudovítova prednáška

V čom vidíš výhodu svojej práce? Je v niečom výhodnejšia ako iné zamestnania?

Ľ.N.: Grafiku potrebuje človek takmer vo všetkom. Ak má človek aspoň nejaké základy, drvivú väčšinu projektov si vo svojej firme vie urobiť aj sám. A tom šetrí čas aj náklady. Takže vedieť to je naozaj výhoda. V mojom prípade je to ale najmä o tom, že ako freelancer robím z domu a podľa seba. Keď sa mi nechce ráno, tak to nerobím. Deadline je svätý, ale to, ako sa k nemu dostanem je len na mne a to je veľká výhoda (avšak aj zodpovednosť, na to nezabúdať). Môžem sa venovať iným veciam, rodine, čomukoľvek, pretože to mám v rukách.
M.G.: Taktiež ako som už aj vyššie spomenul. Je to voľnosť rozhodnúť sa. To si myslím, že je veľmi dôležité pre dnešných mladých ľudí. Nebyť za pásom, ale tvoriť hýbať sa a spoznávať nové veci.

Čo by si poradil všetkým, ktorí nemajú žiadne skúsenosti s dizajnom a grafikou, ale chceli by začať?

Ľ.N.: Na základy si nájdite nejaký kurz, alebo osobu čo vám to dokáže vysvetliť. Ušetríte mnoho času a energie, pretože práve v absolútnych začiatkoch sa viete v grafike skutočne stratiť. Takto vás tým niekto prevedie. 
Akonáhle máte zvládnuté základy a chápete, o čom ten ktorý softvér je, už to dokážete aj sami, mne sa najviac osvedčilo opakovať si tutoriály z youtube, skúsiť si prevytvoriť nejaký plagát, čo sa vám páčil a pod. Potom je to už ako snehová guľa, každý ďalší krok je jednoduchší, pretože vaše poznanie softvéru je stále lepšie. 
M.G.: Dôležité je začať. Je jedno ako. Najlepšie je si pozrieť nejaký kurz alebo YouTube videá. Potom už len skúšať. Opýtať sa uja, ktorý má firmu, či nepotrebuje nové logo alebo plagát a pomaly to už pôjde. Skúšať a neprestávať.
Ľudove mudrovačky

Aké máš plány do budúcnosti?

Ľ.N.: Konkrétne plány nemám, momentálne som spokojný s tým, ako to u mňa vyzerá, no chcem si trochu rozšíriť znalosti do 3D, vyjsť z komfortnej zóny, napredovať. Možno práve to u mňa vzbudí nejaký plán, ktovie.
M.G.: Plány sú veľké a momentálne na nich pracujem. Je to dlhý proces, takže o nich budem hovoriť až keď budú splnené. Samozrejme, chcem sa držať grafiky.

Krátky odkaz všetkým čitateľom na záver

Ľ.N.: Grafika sa hodí vždy, táto investícia sa určite vráti. Treba k tomu ale pristupovať zodpovedne a výsledky sa dostavia. 
P.S. Ak by si sa chcel ohľadom dizajnovo grafických vecí spýtať, napíš mi do diskusie pod kurzom na Learn2Code. Ak budem vedieť, rád odpoviem niečo múdre.
Čau.
M.G.: Najlepší čas pre zasadenie stromu bol pred tridsiatimi rokmi. Druhý najlepší čas je teraz!

Máš na chalanov nejaké otázky? Neváhaj ich napísať do komentára.
Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by ťa zaujímať

Juraj Šarišský - nový lektor webdesignu
Rozhovory
27.09.2018
Skillmea

Juraj Šarišský - nový lektor webdesignu

Juraj Šarišský je skúsený frontenďák, ktorý ťa bude učiť, ako sa robia poriadne webstránky. Má za sebou roky skúseností s frontendom, momentálne pracuje s React/React Native / Redux a ďalšími top technológiami. Pracoval na projecte v ECB vo Frankfurte, kde bol UI app developer / React / Redux / UX/ UI. Navyše 7 rokov doučoval matematiku a teraz ťa bude učiť kódovať webstránky na kurze v Bratislave.[Juraj Šarišský] Kde teraz pracuješ? Predstav sa nám aj po pracovnej stránke.Momentálne pracujem na pozícii React a Redux developer pre nemeckého nadnárodného klienta. Vzdelávam a učím ostatných kolegov Front-End development. Čo sa ti na tvojej práci páči najviac?Moja súčasná práca mi prináša okrem programovania tiež príležitosť zdieľať svoje vedomosti a skúsenosti s ostatnými kolegami. U nás v práci aktívne budujem front-endovú kultúru. Snažím sa poskytnúť mojim kolegom spôsob vnímania a myslenia, ktorý je potrebný pre kvalitný development a ktorý je odlišný od myslenia, ktoré sa používa na back-ende. U nás si lektorom kurzu Web Designer. Ako si sa k programovaniu, tvorbe webstránok a učeniu dostal?K tvorbe webových stránok som sa dostal počas štúdia na vysokej škole, kde som mal možnosť vidieť práce môjho spolužiaka. Boli to veľmi pekné a kvalitné stránky, tak som si povedal, že by ma tiež bavilo robiť to čo on. Zadovážil som si kvalitné knihy a online kurzy. Začal som s responzívnym designom a Javascriptom. Potom prišlo jQuery. S učením som začal súbežne s tým, ako som pomáhal ostatným študentom a spolužiakom so školskými zadaniami.[Juraj pracoval na viacerých zaujímavých projektoch] Čo všetko môže dať kurz Web Designer niekomu, kto sa rozhodne ho absolvovať?Určite je to potrebná skúsenosť s čistým HTML, CSS a Javascriptom. Nakoľko sa dnes mnoho front-endových developerov učí pracovať rovno s Angularom a Reactom a následne neprejdú cez DOM manipuláciu a Vanilla Javascript, chýbajú im skúsenosti a modely na riešenie UI problémov. Každý front-end developer je v prvom rade HTML, CSS a Javascript developer a preto by mal ovládať aj tieto technológie. Sleduješ aj konkurenciu, aktuálne trendy, inovácie? Ako si na tom v tomto smere?V našej brandži nastal obrovský boom, prichádzajú nové knižnice a frameworky. A ja vôbec nelením a každý deň si pozriem niečo nové. Skúšam nové techniky, snažím sa diskutovať s developermi a zistiť, čo preferujú oni a prečo. Je však potrebná určitá rezervovanosť, nakoľko nie každá technológia prežije. Hlavný focus (preto) vidím v poznávaní Javascriptu a HTML5 api, prípadne je dobré napojiť sa na komunitu, od ktorej sa môže developer veľa naučiť. Dnes je dosť veľa pracovných ponúk v oblasti programovania a tvorby webstránok. Vnímaš to tak aj ty?Áno, určite. Veľké i menšie spoločnosti chcú desktopové aplikácie nahradiť webovými verziami. Keď si predstavíme, že desktopové aplikácie, ktoré tu boli približne 20 rokov sa presúvajú na web, otvára to možnosti pre webových developerov, ktorí sú naozaj veľmi žiadaní. Je táto práca dobre zaplatená? :)Určite áno :). Dnes si aj junior, ktorý príde do väčšej či menšej spoločnosti, kde začne získavať svoje prvé skúsenosti, a kde bude riešiť menej náročné úlohy, môže prísť k platu, ktorý prevýši návrh: prevyšujúcemu priemerný plat na Slovensku. Keď sa zdokonalí v technológiách a je k tomu navyše aj flexibilný, môžeme hovoriť aj o 3 až 5 násobne vyššej mzde, než je to v prípade juniorských pozícií.  Je na Slovensku a v Čechách podľa teba dosť kvalifikovaných ľudí práve na tieto vývojárske pozície?Veľa kvalitných ľudí asi odišlo do zahraničia, to je dnes všeobecne známy problém. Ale tiež nároky firiem bývajú často vyššie než boli pred časom. To podľa mňa otvára možnosť k interpretovaniu toho, čo znamená kvalitný developer.  Ja si myslím, že je dobré špecializovať sa na vybranú oblasť a dosahovať v tejto oblasti vynikajúce výsledky, ale zároveň mať aj znalosti z iných oblastí, aby bol developer flexibilný. Ak by som to mal povedať zjednodušene, potom áno, vo všeobecnosti na trhu chýbajú developeri. Preto som sa rozhodol, že začnem vzdelávať ďalších developerov, aby sme získali náskok pred ostatnými krajinami :) Čo by si poradil všetkým, ktorí nemajú žiadne skúsenosti s programovaním a tvorbou webstránok, ale chceli by nejako začať?Určite by som im poradil aby v prvom rade začali skúmať bežné webové a mobilné aplikácie a zistiť ako fungujú z pohľadu business logiky, aké komponenty a funkcie obsahujú. Toto vedie k správnemu kontextu pre praktické programovanie. Je dôležité vybrať si kvalitný kurz, kde sa naučia okrem programovania aj niečo z developerských a firemných kultúr. Taktiež je dôležité nestrácať chuť učiť sa a na začiatok vyriešiť veľa ľahších problémov. Veď aj tie zložitejšie problémy sú predsa zložené z jednoduchých. A ešte nám prezraď tvoje plány do budúcnosti.V pracovnej oblasti by som ešte chcel zvládnuť programovanie natívnych aplikácií pre iOS. Momentálne sa venujem najmä React a React Native, ale akosi cítim, že pre univerzálnejší prístup je dobré ovládať aj natívne iOS programovanie. Tiež by som chcel navštíviť zaujímavé miesta ako sú Španielsko a Portugalsko, a to hlavne pre ich exotickú kultúru. Ak máš na Juraja nejaké otázky, napíš ich do komentárov. Ak ťa zaujíma tvorba webstránok a si z Bratislavy a okolia, prihlás sa na Jurajov kurz.
Martin Rumanovský - predstavenie nového lektora
Rozhovory
04.09.2018
Skillmea

Martin Rumanovský - predstavenie nového lektora

Martin sa už viac ako 8 rokov venuje programovaniu. Vybudoval vlastnú firmu, ktorá poskytuje komplexné IT služby na mieru a pôsobia na slovenskom aj zahraničnom trhu. Klientom sa snažia priniesť kvalitný a detailne vypracovaný produkt. Martin navrhol vlastné systémy, s ktorými pracujú pri tvorbe webov, eshopov či aplikácií. Popri tom študuje informatiku na Univerzite T. Bati v Zlíne. Martin sa vždy snaží o jedinečnosť toho, čo robí a to naučí aj vás v pripravovaných kurzoch. Martin bude viesť prezenčný kurz tvorby webstránok pre začiatočníkov Web Designer v Banskej Bystrici. Ahoj Martin, vítame ťa u nás v Learn2Code. Si naším novým lektorom, tak sa nám na začiatok trochu predstav.Pochádzam z Banskej Bystrice. Už viac než 8 rokov sa venujem programovaniu a taktiež aj grafike a marketingu. Okrem toho kombinovane (externe) dokončujem štúdium. Na prekvapenie som si vybral odbor informačné technológie na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne. Vo voľnom čase veľmi rád cestujem, športujem a študujem.[Martin Rumanovský - lektor Learn2Code] Kde teraz pracuješ? Predstav sa nám aj po pracovnej stránke.Aktuálne pracujem vo firme, ktorú som sám založil a vybudoval. Firma má názov MR Studio WEB & APP Development (mrstudio.eu) a poskytujeme komplexné IT služby na mieru. Snažíme sa priniesť kvalitný a detailne vypracovaný produkt. Navrhol a vytvoril som vlastné systémy, s ktorými pracujeme pri tvorbe webových stránok, webových aplikácií, portálov, eshopov a marketingu. Primárne pôsobíme na slovenskom a českom trhu. Čo sa ti na tvojej práci páči najviac?Na mojej práci sa mi najviac páči flexibilita z hľadiska času aj miesta práce. Tiež veľmi rád komunikujem s klientmi a hľadám pre nich inovatívne a efektívne riešenia. Samozrejme najviac sa mi páči, keď je klient s vyvinutým produktom spokojný. V Learn2Code si lektorom kurzu Web Designer. Ako si sa k programovaniu, tvorbe webstránok a učeniu dostal?K programovaniu som sa dostal ešte ako študent strednej školy. S kamarátmi sme vo voľnom čase hrávali online hry, ako je NHL alebo FIFA. Časom sme sa zhodli, že potrebujeme webovú stránku na zapisovanie výsledkov, tabuliek a podobne. Vtedy som sa dostal k programovaniu a tvorbe webových stránok. K učeniu som sa dostal vďaka mojej priateľke. Častokrát som jej hovoril, že niektorí programátori nemajú dostatočné znalosti z praxe, ktoré firmy vyžadujú. A ja by som ich chcel naučiť, práve, niečo z praxe, nielen tú teoretickú rovinu. No a ona ma neskôr prihlásila aj k vám do Learn2code na pozíciu lektora (smiech). Čo všetko môže dať kurz Web Designer niekomu, kto sa rozhodne ho absolvovať?Určite mu dá prehľad a vedomosti o tom, ako vytvoriť modernú webovú prezentáciu. Absolvent bude vedieť pracovať s HTML, CSS, jQuery a používať rôzne knižnice. Odporúčam tento kurz každému, kto chce začať tvoriť moderné webové prezentácie. Sleduješ aj konkurenciu, aktuálne trendy, inovácie? Ako si na tom v tomto smere?Samozrejme sledujem aj konkurenciu a aktuálne trendy, bez toho by to nešlo. Myslím, že základom v tejto oblasti je, aby bol človek dynamický, flexibilný a čo najviac informovaný. Vždy sa snažím inšpirovať. Doba a technológie sa posúvajú veľkou rýchlosťou dopredu. Vo voľnom čase veľa študujem nové programovacie jazyky, technológie, dizajn a podobne.[Jeden z Martinových projektov] Dnes je dosť veľa pracovných ponúk v oblasti programovania a tvorby webstránok. Vnímaš to tak aj ty?Samozrejme vnímam. Každým rokom je na trhu viac a viac firiem v oblasti IT a marketingu. Pracovných príležitostí je množstvo. Každý, však, musí na sebe neustále pracovať. Firmy nehľadajú kvantitu, ale kvalitu. Je táto práca dobre zaplatená? :)Či je táto práca dobre zaplatená? Ja osobne si myslím, že pokiaľ je zamestnanec dostatočne kvalifikovaný, mal by byť aj náležite odmenený, ale to už záleží od postoja firmy. V globále si myslím, že áno, je dobre platená. Je na Slovensku a v Čechách podľa teba dosť kvalifikovaných ľudí práve na tieto vývojárske pozície?Podľa môjho názoru kvalifikovaných ľudí nie je dostatok. Firmy majú problém nájsť ľudí, ktorí ovládajú požadované programovacie jazyky alebo technológie aspoň na základnej úrovni. Niektoré firmy pracujú so zamestnancami, takpovediac, niekedy od nuly. Preto, ako som uviedol vyššie, je potrebné neustále sa vzdelávať, snažiť sa napredovať a mať chuť angažovať sa. Jednoducho povedané treba byť aktívny a cieľavedomý. Naša firma, napríklad, aktuálne spolupracuje najmä s ľuďmi z Českej republiky.[Martin Rumanovský] Čo by si poradil všetkým, ktorí nemajú žiadne skúsenosti s programovaním a tvorbou webstránok, ale chceli by nejako začať?Nech navštívia kurz Web Designer :). Dnes je na internete množstvo návodov a tutoriálov, ako začať programovať. Tak isto som začínal aj ja. Nie všetky techniky programovania sú správne prezentované, práve preto je veľmi dôležité vybrať si kvalitný kurz, či návod. A samozrejme to najdôležitejšie je vytrvalosť, vytrvalosť, vytrvalosť a výsledok sa dostaví. A ešte nám prezraď tvoje plány do budúcnosti.S priateľkou máme veľa business plánov do budúcna ako rozšíriť firmu možno aj na iné, ako je slovenský a český trh, vytvoriť nové webové projekty, ale uvidíme ako nám to všetky okolnosti a čas dovolia. Ak máš na Martina nejaké otázky, napíš ich do komentára. Ak sa chceš naučiť robiť webstránky, prihlás sa na Martinov kurz v Banskej Bystrici.
Predstavenie lektora Android Developer kurzu
Rozhovory
08.08.2018
Skillmea

Predstavenie lektora Android Developer kurzu

Dominik Palla je autorom nášho nového online kurzu Android Developer, v ktorom ťa naučí programovať mobilné aplikácie pre platformu Android. Dominik má za sebou viac ako 5-ročnú prax ako androidový vývojár, podniká v oblasti vývoja softwaru na zákazku, je autorom projektu českej hlasovej asistentky s umelou inteligenciou pre OS Android a je držiteľom Java certifikátu od Oraclu. Aktívne sa tiež venuje tvorbe webových a desktopových aplikacií. Keďže Dominika asi nepoznáš, vyspovedali sme ho a teraz ti prinášame tento rozhovor. Čítaj a keď budeš mať nejaké otázky na Dominika, neváhaj ich napísať do komentára. Kde teraz pracuješ? Predstav sa nám aj po pracovnej stránke.Momentálne podnikám na vlastnú päsť, nerobím to však sám, ale zamestnávam ďalších 5 kolegov. Spoločne vyvíjame mobilné aplikácie, prevažne pre platformu Android, ale sem-tam sa nájde aj projekt pre iOS. Klasicky vytvárame tiež webové stránky alebo aplikácie, ku ktorým poskytujeme tiež vlastné hostingové služby. Občas je predmetom našich projektov aj vývoj desktopových aplikácií. Okrem týchto komerčných zákaziek tiež pracujeme na jednom vlastnom projekte - Českej hlasovej asistentke s umelou inteligenciou ClaraSys. Projekt je zameraný predovšetkým na nevidiacich ľudí, ale aj napriek tomu väčšina našich používateľov sú vidiaci ľudiâ. Ide vlastne o aplikáciu na spôsob Siri pre iOS, ale je kompletne v češtine a má väčšie spektrum funkcií. Momentálne pracujeme na implementácii inteligentného slúchatka (Smart Ear), ktoré umožňuje vybaviť všetky úlohy na mobilnom telefóne pomocou rozhovoru s asistentkou cez bluetooth slúchatko be toho, aby ste museli mobil vybrať z vrecka či tašky. Slúchatko bude cca do mesiaca hotové a dostupne v našom eshope. No a samozrejme lektorujeme začínajúcich Android programátorov.[Image] Dominik Palla - autor online kurzu Android Developer Čo sa ti na tvojej práci páči najviac?Na mojej práci sa mi najviac páči sloboda, že môžem vytvoriť v podstate čokoľvek, čo sa mi zapáči. Keď si potrebujem nejakým spôsobom uľahčiť alebo obzvláštniť svoju prácu, nemusím si vyberať len z verejne dostupných aplikácií, ale môžem si vytvoriť aplikáciu priamo pre svoje potreby. Google umožňuje androidovým vývojárom vytvoriť v podstate čokoľvek. Nie je potrebné zostavovať vlastný hardware, pretože to niekto už urobil za vás. Mobilný telefón alebo tablet, prípadne aj inteligentné hodinky či smart televízia majú kompletnú výbavu (bluetooth, WiFi, NFC, GPS a pod.) a vy sami určíte, ako sa daný hardware bude používať (naprogramujete ho tak). Pokiaľ niečo vytvorím, mám to stále všade so sebou a dokonca sa o to môžem podeliť so svojou rodinou alebo priateľmi. Čo viac si priať?[Image] Dominik pracuje na viacerých Android aplikáciách U nás si lektorom online kurzu Android Developer. Ako si sa k programovaniu, Androidu a učeniu dostal?Začínal som klasicky ako mnoho iných programátorov tvorbou webstránok. Stále som sa učil ďalšie a ďalšie programovacie jazyky, ale mojím skutočným snom bolo vytvoriť aplikáciu na svoj mobilný telefón (ako inak než na Android). Dvakrát som to skúšal (prvýkrát cca v 14 rokoch a potom v 15stich), ale vždy neúspešne. Bolo to na mňa veľmi ťažké a nerozumel som tomu. Vždy som to nakoniec odložil a začal sa učiť iný jazyk. Problém pri mojich začiatkoch s Android programovaním bol aj v tom, že v tom čase neexistoval takmer žiadnz český návod, všetko bolo v angličtine, s ktorou som mal trochu problémy. Na tretí pokus asi v 16 rokoch sa mi podarilo záhadné androidové programovanie konečne prelomiž. Bolo to aj tým, že som sa zdokonalil v angličtine a že som už poznal iné programovacie jazyky. Na začiatkoch je najhoršie to, že začínajúci programátor sa nemá koho opýtať, keď rieši nejaké problémy vo svojich začiatkoch. Raz som bol dokonca taký zúfalý, že som kontaktoval jedného českého vývojará, či by mi nepomohol, že pre neho je to otázka 30 minút. Zapýtal si za túto radu 10 tisíc ČK a tak som radšej odpoveď na svoj problém riešil sám. Zo začiatku to trvalo, problémy som riešil pomocou webov ako Stack Overflow ako asi väčšina programátorov. Najskôr som robil veci len preto, že to tak jednoducho malo byť, ale nepochopil som prečo, nikto mi to nevysvetlil. Preto si myslím, že mať človeka, na ktorého sa človek môže obrátiť pri svojich problémoch v začiatkoch (ideálne v jazyku, ktorému dobre rozumie), je celkom dôležité. To ponúkam práve účastníkom svojho kurzu. Čo všetko môže dať spomínaný online kurz tomu, kto sa rozhodne ho absolvovať?Určite získa potrebné základy, na ktorých sa dá ďalej stavať. V rámci kurzu preberieme všetky najpoužívanejšie widgety, ako sú Buttony, CheckBoxy, EditTexty, TextViewy atď. Vždz si ukážeme na praktickom príklade ich použitie. Ďalšia časť kurzu je zameraná na funkčné prvky aplikácií. Tu si preberieme životný cyklus aplikácií, naučíme sa obsluhovať rôzne udalosti a robiť najčastejšie vykonávané akcie. Úplne v poslednej časti kurzu si vyrobíme vlastný webový prehliadač. V rámci tohto kurzu sa príliš nebudeme sústrediť na grafickú stránku aplikácií, najskôr je totiž potrebné pochopiť princíp a potom je možné designovať. Účastníkov kurzu určite poteší sekcia Publikácia aplikácie na Google Play, kde sa pozrieme na to, akým spôsobom je možné publikovať vašu aplikáciu. Po absolvovaní kurzu budú účastníci schopní vytvoriť si jednoduchú až mierne zložitú androidovú aplikáciu a väčšinu vecí, ktorú nebudú vedieť, si dokážu sami aktívne vyhladať na internete. Pokiaľ sa ale aj napriek tomu vyskytne nejaký problém, môžu ma kontaktovať a rád poradím. Pre pokročilejších vývojárov pripravujeme pokračovanie v podobe druhého online kurzu na tvorbu Android aplikácií. Sleduješ aj konkurenciu, aktuálne trendy, inovácie? Ako si na tom v tomto smere?Nové trendy samozrejme sledujem, v podstate všetky ich určuje spoločnosť Google. Každú aplikáciu, ktorú vyvíjam, musím vytvoriť tak, aby bola kompatibilná s čo najviac zariadeniami a to vrátane tých úplne najnovších. Google rád pridáva nové veci, ktoré je potrebne sa za chodu naučiť, ale ktoré sú tiež veľmi efektívne alebo v niektorých prípadoch i nevyhnutné. Príkladom môžu byť nové adaptive icons v Androide 8, alebo odlišný spôsob tvorby notifikácií a časovania udalostí naprieč rôznymi verziami Androidu. Dnes je dosť veľa pracovných ponúk v oblasti programovania a tvorby mobilných aplikácií. Vnímaš to tak aj ty?Áno, byť vývojárom mobilných aplikácií je momentálne „cool“. Pracovných pozícií je veľa a podľa môjho názoru budú pribúdať, obzvlášť v dnešnej dobe, keď sa všetko automatizuje. Je táto práca dobre zaplatená? :)To teda je, priemerný plat programátora v ČR je okolo 40 000 Kč. To platí, keď ste zamestnanec v nejakej firme. Pokiaľ vytvoríte nejaký zaujímavý projekt alebo aplikáciu, môžete sa dostať na úplne inú sumu. Mnoho mladých ľudí zarobilo pekné peniaze tak, že vytvorili aplikáciu, ktorú od nich kúpila nejaká veľká firma (typu Facebook, Google). Je na Slovensku a v Čechách podľa teba dosť kvalifikovaných ľudí práve na tieto vývojárske pozície?Podľa mňa je ich skôr nedostatok. Mnoho ľudí dnes vyhľadáva skôr prácu v zahraničí, je to finančne lukratívnejšie. V Čechách a myslím, že aj na Slovensku je dopyt po kvalitných programátoroch vysoký. Stále niekde vidím inzeráty, kde sa rôzne firmy snažia nájsť programátorov a to kľudne aj bez praxe s tým, že si ich sami vychovajú a zaučia. Čo by ste poradili všetkým, ktorí nemajú žiadne skúsenosti s programovaním a tvorbou mobilných aplikácií, ale chceli by nejako začať?Takýmto ľuďom vždy radím, aby začali s niečím jednoduchším, napr. s webovými stránkami. Ďalší krok sa odvíja od cieľov danehé človeka. Pokiaľ je vaším cieľom stať sa vývojárom androidových aplikácií, vaším ďalším krokom by mala byť Java. Hneď potom sa na vývoj Android aplikácií môžete vrhnúť. Odporúčam nejaký kurz na základy Java, postačovať by mal aj online kurz tu na Learn2Code, ktorý je dokonca úplne zadarmo. A ešte nám prezraď tvoje plány do budúcnosti.Mojím plánom do budúcna je posunúť sa zase o krok, alebo skor o skok ;), projekt ClaraSys, svoje podnikanie povýšiť na etablovanú firmu, no a samozrejme vytvoriť pokročilý kurz Android Developer 2 tu na Learn2Code.

Nezmeškaj info o nových kurzoch a špeciálnych ponukách